امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
8. این سنت چگونه به ما کمک می‌کند تا گمنامی را درک کنیم؟ گمنامی چگونه به ما کمک می کن
《تنها لازمه ی عضويت تمايل به قطع مصرف است .》
صول روحانی سنت 3 :
⭕️ تحمل ، همدردی ، فروتنی ، گمنامی ⭕️
✅ تحمل : یادآوری می کند که نباید در مورد یکدیگر قضاوت کنیم .
☑️ نتیجه : ما هرگز کسی را که علاقه به قطع مصرف داشته باشد را از خود نمی رانیم و همچنین معتادانی را که سوابق زندگی شان با ما تفاوت دارد را متحمل و پذیرا می شویم .
✅ همدردی : یعنی تمام تلاشهای ما برای کمک به دیگران با عطوفت همراه می باشد .
☑️ نتیجه : هر عضوی را با تمام مشکلاتی که دارد پشتیبانی می کنیم زیرا تنها لازمه عضویت ، قابلیتی غیر قابل اندازه گیری است 
✅ فروتنی : نمی توانیم پیش بینی کنیم یک معتاد تا چه اندازه ای برای شنیدن پیام آمادگی دارد .
☑️ نتیجه : روزهای اول خود را به یاد می آوریم و در مورد معتادان با سخت گیری قضاوت نمی کنیم .
✅ گمنامی : کنار گذاشتن تفاوتهای شخصیتی و طبقه بندی نکردن اعضا .( عضو درجه یک و دو نداریم )
☑️ نتیجه : تنها لازمه عضویت تمایل است و همگی ما به طور مساوی در تیر راس بیماری هستیم و سهم همگی ما در استفاده از حق بهبودی نیز مساوی ✅ این موارد در سنت سوم کار می کند :
?امید دادن
?همدلی و گوش کردن به حرف تازه واردین
?قضاوت نکردن در مورد تازه واردین و دیگر اعضا
?در نظر گرفتن فرصت یکسان برای کسب بهبودی
?خوش آمد گویی مناسب
?حفظ گمنامی
?ایجاد فضای امن بهبودی
?تشویق کردن و انگیزه بخشیدن
?توجه نکردن به وضع مالی ، ظاهری و مواردی از این قبیل
?رعایت اصول روحانی سنت سوم از جمله مهربانی ، تواضع و گمنامی
?فرصت تجربه و حتی اشتباه را به دیگران دادن
✅ این موارد در سنت سوم کار نمی کند :
?تفاوت قائل شدن بین مواد مصرفی
?تبعیض بین اعضا
?شوخی و دست انداختن همدردان ، از جمله تازه واردین
( تمسخر دیگران )
?وعده دادن بیهوده به تازه واردین و رهجوها
?باند بازی و حکومت کردن
?ناصداقتی و فریبکاری ، شرط گذاشتن ، توقع و انتظار داشتن
?کمک کردن بدون درخواست و تمایل تازه وارد
( تحمیل کردن )
?فرصت تجربه و اشتباه را از دیگران گرفتن
?پیش بینی کردن و نیز اظهار نظر کردن در مورد کیفیت بهبودی دیگران
سوال 1 -
مفهوم سنت سوم از نظر شما چیست ؟
✅ همین که شخصی بخواهد مصرف مواد مخدر خود را متوقف کند و دیگر مصرف نکند ، می تواند عضو انجمن معتادان گمنام باشد . عضو شدن در NA هیچ شرط و شروط و شرایط خاصی ندارد . آزمون ، نام نویسی ، شهریه و کنترلی وجود ندارد .
طبق سنت سوم هر کس که مایل باشد می تواند به انجمن بپیوندد .
مشخصات ظاهری و یا باطنی شخص ، برای عضویت او ملاک قرار نمی گیرد .
دارایی و نداری افراد برای ما بی تفاوت است .
سنت سوم به ما میگوید که بهیچ عنوان حق قضاوت در مورد افراد دیگر را نداریم . ما اینجا جمع شده ایم تا به یکدیگر کمک کنیم و همدردی نماییم ، نه اینکه دیگران را اصلاح کنیم .
مفهوم سنت سوم اینست که با وجود همه ی اختلافات و تفاوتهایی که بین اعضای وارد شده به انجمن وجود دارد ، لیکن از لحاظ عضویت و حق دنبال کردن بهبودی با هم کاملا برابر و یکسان هستیم .
ما فقط می توانیم با انتقال تجربیات و کمک به دیگران و همدردی و درک یکدیگر ، تمایل افراد را برای بهبودی افزایش دهیم و آنها را به کارایی برنامه دلگرم و امیدوار کنیم . در ضمن باید کاملا مراقب باشیم که با قضاوتها و رفتار زننده ی خود باعث طرد و دور شدن همدردانمان از انجمن نشویم .
☑️ نکات مهم :
1️⃣ هر کس از هر نژاد ، جنسیت ، قومیت ، ملیت و مذهب ، بدون قید و شرط می تواند به ما بپیوندد . فقط کافیست تمایل برای رهایی از بند اعتیاد داشته باشد . NA و اعضای انجمن پذیرای چنین افرادی هستند .
2️⃣ در مورد ویژگیهای حتی جسمی دیگران هم نمی توانیم قضاوت کنیم .
ما صلاحیت نداریم که در مورد دیگران قضاوت کنیم ، چون از درون آنها خبر نداریم . فقط می توانیم خوش آمد گو و میزبان خوبی برای آنها باشیم .
3️⃣ استثنا نداریم ، طبقه بندی و درجه بندی نداریم .
4️⃣ هیئت منصفه و دادگاه نداریم .
5️⃣ سنت سوم قضاوت را بر ما حرام کرده است .
سوال 2 -
چند مثال زنده از رفتار خلاف سنت سوم خود را در انجمن بنویسید .
?از روی ظاهر اشخاص در مورد بهبودی آنها قضاوت کردن .
?قضاوت در مورد مشارکت اعضا .
?اظهار نظر کردن در مورد کیفیت و روند بهبودی دیگران .
?فرق قائل شدن بین رهجوها یا اعضای دیگر .
?شرط و شروط گذاشتن برای افراد ، از جمله رهجوها و اعضای تازه وارد .
?دسته بندی و طبقه بندی کردن اعضا به هر شکلی .
( عضو درجه 1 و درجه 2 نداریم )
?ایرادگیری و عیب جویی از دیگران و یا خرده گرفتن از رفتار تازه واردین و سایر اعضا .

?مقایسه ی عجزهای خودم با عجزهای دیگران و قضاوت در مورد آخر خط افراد .
?خوش آمدگویی نامناسب و بدون عشق .
?هر نوع سواستفاده از اعضای انجمن ، چون باعث می شود عضویت آن شخص به خطر بیفتد .
?دست انداختن یا تمسخر تازه واردین به خاطر نا آشنایی آنها با اصول .
?بی حوصلگی در سرویس دادن به رهجوها یا اعضای تازه وارد گروه .
?فخرفروشی و خود را بالاتر از بقیه دیدن به خاطر طول مدت پاکی ، خدمات ، کارکرد قدم و سنت و یا چیزهای دیگر . زیرا این قبیل احساسات کاملا بیمارگونه و ناسالم است و مرا از جایگاه یک عضو همسان و برابر با دیگران خارج کرده و دچار انزوا می کند .
?محکوم کردن و سرزنش کردن دیگران به خاطر اشتباهاتشان یا فعال بودن بیماری آنها .
( مخصوصا در جلسات پرسش و پاسخ و به هنگام تجربه دادن به دیگران )
?نصیحت و ارشاد کردن دیگران .
☑️ نکات مهم :
1️⃣ قضاوت باعث می شود که من روی روش و افکار خودم پافشاری کنم .
2️⃣ قضاوتهای نابجای من در مورد چهره ی دیگران ، سن و سال و نوع مصرف دیگران ، و قضاوت در مورد اینکه چه کسی در انجمن باقی می ماند و چه کسی باقی نمی ماند ، همه و همه بر خلاف روح حاکم بر سنت سوم می باشد .
4️⃣ حتی حق قضاوت کردن در مورد خودم را هم ندارم . قضاوت در مورد خودم ، اکثرا افراطی و ناعادلانه است و مرا از خویشتن پذیری خارج می کند .
5️⃣ انتخابی فکر کردن ، انحصاری عمل کردن و شرط و شروط گذاشتن ممنوع است .
6️⃣ در نظر نگرفتن خواست و ارده ی خداوند و نشنیدن صدای او باعث قضاوت در مورد دیگران می شود .
7️⃣ فرق گذاشتن بین اعضا و تبعیض قائل شدن .
8️⃣ ریشه بسیاری از رفتارهای خلاف سنت سوم تایید طلبی و خودمحوری فرد معتاد است .
سوال 3 -
چند مثال زنده از رفتار مطابق سنت سوم خود را در انجمن بنویسید .
?پرهیز از قضاوت در مورد دیگران و حتی قضاوت درباره ی خودم .
?خوش آمد گویی مناسب و خوشرویی با تازه واردین و وقت گذاشتن برای آنها و نیز اهمیت دادن به آنها .
?مقایسه نکردن عجزهای خودم با عجزهای دیگران .
(ریشه ی بسیاری از رفتارهای خودخواهانه و متکبرانه در بین اعضای انجمن ، میتواند همین مقایسه و کنترل باشد)
?خدمت کردن در شرایط مساوی با دیگران ، بدون اینکه خود را بالاتر یا پایین تر از دیگران در نظر بگیرم .
( هر جا که من بعنوان یک عضو عمل کرده ام و عضو بودن خود و برابریم با دیگران را مدنظر قرار داده ام ، آنجا مطابق سنت رفتار کرده ام )
?تشویق تازه واردین به دنبال کردن روند بهبودی و بیشتر کردن تمایل آنها نسبت  به مقوله ی پاکی و بهبودی .
?مشارکت کردن امیدوار کننده و امیدبخش و صحبت کردن در مورد مواهب و دستاوردهای زندگی بدون مواد مخدر ، چون باعث می شود که تمایل و اشتیاق اعضا نسبت به رعایت اصول برنامه بیشتر شود .
?پذیرش دیگران و تحمل رفتارهای ناپسندی که ممکن است از دیگران سربزند .
?فرصت اشتباه را به دیگران بدهم .
می توانم به جای اینکه رفتار دیگران را محکوم کنم ، یا آنها را سرزنش کنم ، با ابراز عشق و محبت و درک آنها ، اجازه دهم که به مرور تغییر کنند .
?پذیرفتن بیماری خودم و دیگران .
☑️ نکات مهم :
1️⃣ قضاوت نکردن درباره ی خودم ، دیگران و خداوند .
2️⃣ در رابطه با سرویس دهی و پیام رسانی در انجمن ، مانند رادیو عمل کند .
( فقط پیام خود را اعلام میکنیم و به دنبال نتیجه نیستیم )
3️⃣ سرویس دهی به موقع و به هنگام ، همچنین داشتن نیت خیر در خدمات بسیار مهم است . وقتی در خدمت رسانی ، نیت ما خیر باشد ، نتیجه هم خود به خود خوب و مثبت خواهد شد .
4️⃣ اعتقاد به برابری و مساوات داشته باشم .
5️⃣ تمایل به بهبودی حد و مرز ندارد . همانطور که بیماری اعتیاد ، حد و مرز مشخصی ندارد .
6️⃣ تشخیص اینکه میزان تمایل دیگران در چه حدی است ، بر عهده ی ما نیست .
تمایل امری قلبی و درونی است و معمولا از روی ظاهر افراد نمی توان به تمایلات و مکنونات قلبی آنها پی برد .
( تمایل در قلب انسان می باشد و نه ظاهر )
7️⃣ حمایت از همه افراد و خوش آمد گویی به همه .
8️⃣ در NA عضو درجه 1 و 2 نداریم و حق کسی بیشتر از کسی نیست .
9️⃣ سنت سوم به ما می آموزد که همه ی ما سهم مساوی در مسیر بهبودی داریم .
? مهربان درمانی یا همان عشق درمانی ، بهتر از قضاوت درمانی است !
1️⃣1️⃣ یادآوری روزهای اول پاکی خودمان ، ما را فروتن میسازد و در برابر دیگران صبور و بردبار می شویم .
❇️مفهوم سنت سوم :
?سنت سوم می گوید که معتادان گمنام بدون هیچ گونه قضاوت و شرطی آماده سرویس دادن به معتادان در حال عذاب است 
?تنها لازمه عضویت تمایل به قطع مصرف است ( با حضور در گروه نشان داده می شود ) . ما حق نداریم در مورد مال و منال ، قومیت و مذهب تازه واردین تجسس کنیم . همچنین در مورد جنسیت و توانایی پاک ماندن یا نماندن تازه واردین .
?ما حق نداریم روی افراد سرمایه گذاری کنیم و تضمینی در مورد پاک ماندن بدهیم و یا وعده ای برای کار و سرپناه ... حق نداریم بین مواد مصرفی افراد فرق بگذاریم و افراد خاصی را برای گروه گلچین کنیم .
?ممکن است شخص مصرف کننده یا تازه واردی که قطع مصرف کرده فقط برای کسب آگاهی به جلسات آمده باشد ، حق نداریم بدون آنکه شخص بخواهد و تمایل داشته باشد کمکش کنیم .
?ضمن اینکه ما حق تبلیغ کردن در مورد برنامه را نداریم ( به منظور جذب تازه واردین ) و همیشه باید گمنامی خود و اعضایمان را حفظ کنیم . اما می توانیم با تقویت امنیت جلسه ، خوشامدگویی گرم و درک احساسات تازه واردین ایجاد جاذبه کنیم و تمایل فرد را بالا ببریم .
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
RE: 8. این سنت چگونه به ما کمک می‌کند تا گمنامی را درک کنیم؟ گمنامی چگونه به ما کمک می کن - توسط myahya - ۱۴۰۰/۲/۵، ۰۹:۵۹ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان