امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال 31 : من چه توقعاتی از برگشت سلامت عقل دارم ایا این توقعات واقع گرایانه هستند یا
سوال 31 : من چه توقعاتی از برگشت سلامت عقل دارم ایا این توقعات واقع گرایانه هستند یا نه ؟
پاسخ
توقع دارم هیچوقت اشتباه نکنم و قدیس شوم . توقع دارم هیچکس از من بدش نیاد . مشورت نکنم و کارهایم را بدون مشورت انجام دهم این واقع کرایانه نیست ولی

میتوانم با کمک سلامت عقل پاک بمانم و کمترین اشتباه را بکنم . میتوانم تمام تلاشم را انجام دهم و در کارهایم مشورت کنم و راه درست را پیدا کنم . توقع من از برگشت سلامت عقل این است که یک فرد منطقی و مثبت باشم این واقع گرایانه است تا به تعادل و تناسب برسم ....
پاسخ
این فکر که هیچ وقت مشکل نداشته باشیم از روی سلامت عقل نیست بعضی از ما به صورت افراطی به این موضوع نگاه می کنیم مثلا فکر می کنیم که هرگز نباید وسوسه شویم یا نباید عصبانی شویم یا دیگر اغتشاشات فکری و روحانی نداشته باشیم و یا با کار کرد قدم دوم زندگی ما کاملا متعادل شود و کاملا بی عیب شویم که در نهایت پیام سوال این است که من باید دست از این توقعات غیر واقعی و افراطی بردارم چون من همیشه اشتباه می کنم و کامل نمی شوم و این توقعات وقتی که به حقیقت نمی پیوندد باعث خراب شدن باورمان نسبت به خود برنامه و نیروی برتر می شود و باعث خود ازاری شدید ما می شود و ما را از مسیر سلامت عقل و پروسه بهبودی دور می کند
توقعات غیر واقع گرایانه : هرگز وسوسه نشوم اشتغال فکری ام برای همیشه از بین برود تعادل در همه امورا زندگیم به یک باره باز گردد قدیس شوم و هرگز اشتباه نکنم به تکامل برسم هرگز عصبانی نشوم از روی نواقصم هرگز عمل نکنم تمام مشکلات من به یک باره از بین برود هیچ وقت دروغ نگویم هیچ وقت دعوا نکنم یک شبه پولدار شوم هیچ وقت اشفته نشوم بدون کمک راهنما و برنامه و قدم ها و خدمت کردن به ارامش برسم رفتار گفتار و و افکار من کامل و بی عیب شود

توقعات واقع گرایانه : رابطه ام با خودم .خداوند و دیگران خوب شود تصمیمات من عاقلانه شود تواضع و فروتنی پیدا کنم عمیقا درک کنم که نواقصم چه خساراتی به بار می اورد اشتباهات گذشته را تکرار نکنم با برنامه ریزی زندگی کنم رهجو و راهنمای خوبی باشم حس تناسب و تعادل به زندگی من برگردد به سلامت عقل برسم رنجش هایم را ببخشم قدم ها و سنت ها و اصول روحانی انها جزء لاینفکی از زندگی من بشود احساس رضایت درونی از خودم داشته باشم ابرومندانه زندگی کنم
پاسخ
توقع دارم اشتباهاتم را تکرار نکنم ،زود تصمیم نگیرم،  توقع دارم تجربه های تلخ گذشته را تکرار نکنم، توقع دارم خطا نکنم، توقع دارم زندگی راحت و بی دغدغه داشته باشم، توقع دارم که روزی را شروع کنم ولی بدون خطا ،...

در واقع توقع و انتظار چه به حق و چه به ناحق و چه ... برگرفته از بیماری است که در نهایت بهبودیم را به خطر می‌اندازد و قضاوت و کنترل، یاس و ناامیدی ، بی تفاوتی و سرخوردگی و خودآزاری و غیره را در بر دارد .

پس من باید در مسیر بهبودی و طبق روال برنامه پیش بروم، زیرا سلامت عقل طی فرآیندی و به مرور با کمک نیروی برتر حاصل می‌شود.
پاسخ
وافع گرایانه یعنی چیزی که در دسترس باشه . چیزی که سلامت عقل رو بر میگردونه کیفیت رشد با چاشنی کمیت عملکرد منه . یعنی به همان میزانی که من فعالیت و کوشش در مسیر بهبودی و رشد اجتماعی از خودم نشان بدم و در تلاش برای زندگی بهتر و رسیدن به ایده آلهای خودم داشته باشم با ید توقغ برگشت سلامت عقل را داشته باشم ..
پاسخ
سلامت عقل به معنی کامل شدن ،
بی نیازی به مشورت ، بدون اشتباه شدن ، مصون از لغزش شدن یا بی نیاز از آموزش شدن نیست بلکه سلامت عقل یعنی من بتوانم با وجود همه مشکلات شاد و آرام باشم ، بدون توجه به آنچه دارم یا ندارم شکر گزار باشم و از زنذگی لذت ببرم

همیشه انسان باید نسبت به هر چیزی توقعاتش عاقلانه و دور از انتظار نباشد.
من هرگز آدم کاملی نیستم و نخواهم شد و همیشه در زندگیم اشتباه می کنم بنابراین توقعی که دارم این است که ضریب اشتباهاتم کم شود ، بعد از اشتباهاتم خودم را ببخَشم ، هرگز خودآزاری نکنم..

من اگر فکر کنم که نباید اشتباه کنم توقع غیر واقع بینانه است.

توقع ام این است که بتوانم در زندگیم تعادل ایجاد کنم ، مسئولیت های زندگیم را انجام دهم.

اگر من توقع داشته باشم که از نواقص استفاده نکنم غیر واقع بینانه است بلکه من انتظار دارم ضریب اشتباهاتم را کم کنم --
توقعات من نباید دور از انتظار باشد -- من امروز توقع ام این است که در کل مثل یک انسان زندگی کنم.

در آخر توقع من از برگشت سلامت عقل این است که سلامت عقل به مرور زمان به من بازگشت می کند و من باید همیشه در چارچوب برنامه زندگی کنم.
توقع دارم فروتن و روشن بین باشم -- تا حد امکان از خودخواهی و خودمحوری دست بردارم -- مشورت گر باشم -- ترازنامه بنویسم -- آرمانگرایی و کمال گرایی نکنم -- انتظار داشته باشم کمتر اشتباه کنم -- کمتر تکرار اشتباه کنم -- آموزش پذیر باشم -- در جلسات شرکت کنم -- قدم کار کنم -- انتظار اشتباه از خود و دیگران داشته باشم.

آرمانگرای و کمال گرایی موجب آزار و اذیت می شوند و همچنین موجب پرخاشگری و جبهه گیری می‌شوند
پاسخ
باسلام سلامت عقل برای من درقدم دوم یعنی تکراراشتباه نکنم ازاشتباهاتم درس بگیرم بامشورت بهترعمل کنم وبه تعهداتم پایبندباشم.
پاسخ
کامل شدن توقعی بیجاست که من از برگشت سلامت عقل دارم به این شکل که دوست دارم در تمام زمینه ها حرف اول رو بزنم و یک سر و گردن بالاتر از دیگران باشم.
مثال بهترین سخنرانی و گردانندگی رو در جلسات داشته باشم طوریکه رضایت همگان رو جلب کنم.
اعمال رفتارم بی هیچ ایراد و نقصی باشه طوریکه هیچکس نتونه اعتراض کنه.
هرگز ازم خطایی سر نزنه.
و این توقعات، توهمات من است.

اما توقعات واقعی اینه مثل یک انسان زندگی کنم.
فردی مفید، مسئول و سازنده در اجتماع باشم.
اشتباهات گذشته رو تکرار نکنم و از اشتباهات جدید درس بگیرم و در مسیر بهبودی تلاش کنم تا به تعادل برسم.

از دیدگاه قدمها توقعات واقع گرایانه رسیدن به خویشتن پذیری که آن هم فقط با اجرای اصول قدمهای دوازده گانه امکان پذیره.

توقعات واقعی من اینه که کمتر حرف بزنم و بیشتر عمل کنم.
بجای کنترل و قضاوت، مراقبت کنم.
کمتر رنجش بگیرم و بیشتر ببخشم.
کمتر از نقص هام استفاده کنم و بیشتر با توانایی هام زندگی کنم.
حتی الامکان خسارت نزنم و اگه خطایی ازم سرزد جبران کنم.
بر عقایدم پافشاری نکنم و به عقاید دیگران احترام بگذارم.
خدماتم عاشقانه باشه نه خودخواهانه.
پاسخ
این سوال خیلی هوشمندانه طراحی شده، ومیخواد به من بگه که هنوز توقع داری ولی اینباربایک لباس مبدل وموجه، میخواد ببینه هنوز دنبال چیزی هستم؟ هنوز کننده منم؟(یعنی اراده‌ی شخصی) میخواد به من بفهمونه که هرنوع توقع حتی توقع برگشت سلامت عقل خودش بازی جدیدی ازطرف بیماریه، هرگاه ذهن دنبال چیزی شدنه یعنی در عدم رضایت از زندگی همانطور که هست، واین خودش عدم سلامت عقله
پاسخ
ذهنیت من معتاد نگرشی همراه با دو خصیصه زودخواهی و زیاده خواهی دارد ک همواره به ایستگاه بعدی فکر میکند و اگر ب آن نرسد زندگی را بی معنی و بی ارزش میداند...توقعات غیر واقعی من اینست ک همه چیز ب یکباره اتفاق بیفتد و شرایط طوری باشد ک من ب دستاوردهای مادی و دنیوی خودم برسم... اما همچین تصوری غیرباطل است زیرا توقع سالم و پاک از سلامت عقل... داشتن معنویات و روحانیت اصول است ک با اصل روحانی صبر و زمانی طولانی امکان پذیر است ...زیرا از دوران کودکی عقل من بواسطه ی تربیت نادرست ساخته نشده است... و الگویی از دیگران بودم و یک ادمکی بودم ک ادای دیگران را در میووردم... اما زمان لازم دارم تا خودم را بشناسم قدمهایم را ب مرور کار کنم...تا ویژیگیهای رشد یک عقل سالم را بدست بیاورم ...حاصلش در لحظه زندگی کردن است..و کم کردن توقعاتم از خودم
پاسخ
تجربه شخصیم راجبه مشکلات اینطوره که همیشه مشکلاتی هس امروزه به این باور رسیدم که اگه مشکلی رو بتونم حل کنم از خدا کمک بگیرم واسه مشکلاتی که بخاد دوباره سر راهم قرار بگیره 
خدای مهربون به هرکس اندازه توانایی و ظرفیت اون شخص مشکلات و بحرانهایی قرار میده که بتونه از پسش بربیاد 
همونجوری که من دعا میکنم خدا اگه قراره نعمتی موهبتی بهم بده قبلش لیاقتشو بده 
در اخر :مشکلات  شرایط بحران  نیاز های هر ادمی باهم فرق داره
پاسخ
کمتر از نقص هام استفاده کنم و بیشتر با توانایی هام زندگی کنم.
حتی الامکان خسارت نزنم و اگه خطایی ازم سرزد جبران کنم.
بر عقایدم پافشاری نکنم و به عقاید دیگران احترام بگذارم.
خدماتم عاشقانه باشه نه خودخواهانه.
پاسخ
خدای مهربون به هرکس اندازه توانایی و ظرفیت اون شخص مشکلات و بحرانهایی قرار میده که بتونه از پسش بربیاد 
همونجوری که من دعا میکنم خدا اگه قراره نعمتی موهبتی بهم بده قبلش لیاقتشو بده 
در اخر :مشکلات  شرایط بحران  نیاز های هر ادمی باهم فرق داره
پاسخ
با سلام....
سوال میخواهد توقعات غیر واقعی و افراطی که با ماهیت حقیقی وجودی و انسانی من مغایرت دارد را از من بگیرد.
من قبل از اینکه معتاد باشم یک انسان هستم با تعریف و مشخصه های انسانی ، انسانیکه هیچوقت کامل نمیشود.
اما بدلیل بیماری اعتیاد گاهی این توهم و توقع درونم شکل میگیرد که حالا که قدم کار میکنم یا آگاه شدم نباید دیگر اشتباه کنم یا دچار مشکل و معضل شوم یا دست به هر کاری میزنم حتما باید موفق شوم.
با شمشیر بالای سر خودم می ایستم و شروع میکنم به تهدید خودم که تو باید به همه چی برسی مگه من کی هستم؟؟یکی از توقعات من اینستکه باید همیشه حال من خوب باشد برای همین برای بهتر شدن حالم به هر کاری دست میزنم.من باید توقعات و تصورات غلط خود از سلامت عقل را از خودم بگیرم چون زمانیکه به آنها نرسم دچار یاس و ناامیدی میشوم و ممکن است انجمن را رها کنم.مثلا بگویم در فلان مقطع باید صاحب خانه شوم.
اصلا هر کاری که توقع پشتش باشد بعدها دچار مشکل میشوم.

توقعات من از برگشت سلامت عقل تا جایکه توانایش را دارم و زورم میرسد واقعی ست جایی که زورم ،عقلم،تواناییم و دانشم نمیرسد یا در مکان و زمان من نمیگنجد غیر واقعی ست.

یکی از توقعات من اینستکه کاری که دیگران انجام دادند من .
بواسطه NA و اصول انجام نخواهم داد ولی وقتی در شرایطش قرار بگیرم منهم انجام میدهم.
دوست دارم از این به بعد تجربه های دردآور گذشته را دوباره تجربه نکنم،نسنجیده و شتاب زده عمل نکنم،با جامعه ارتباط سالم داشته باشم،آگاهانه مشورت کنم،دوست دارم با برگشت سلامت عقل به ارزشها و اعتقاداتم سالمم پایبند باشم،مسئولیت اعمال و رفتارم را بپذیرم و آنها را گردن دیگران نیاندازم،بیماریم را با بیماری دیگران مقایسه نکنم تا پلی بسازم برای رفتارهای خودم،باقی قدمها را کار کنم،با بیماریم در تماس باشم و روزانه نسبت به آن پرهیز کنم.
یکی از انتظارات من از خودم اینستکه شناخت از خودم، بیماریم،دنیای اطرافم و کائنات زمان زیادی میبرد و سعی نکنم رَه صد ساله را یکشبه بروم.
پاسخ
فکر می کنم حداقل توقعات واقع گرایانه ای که در این مدت از بودن در برنامه می توانم از برگشت سلامت عقل داشته باشم این است که در برنامه ایی که به من راه و رسم زندگی کردن را یاد داده و کمک کرده من با بیماری بتوانم سر سلامت داشته باشم و نمیرم دوری نکنم و  اشتباهات تکراری در زندگی ام را مجددا" تکرار نکنم، ایمانم را به نیروی برتر قوی تر کنم و رابطه ام را با او برقرار نگه دارم و بر اساس احساساتم عمل نکنم، به دوستان و راهنمایم متصل باشم و  اعتمادم را حفظ کنم و رابطه ام را قطع نکنم ، و مشورت داشته باشم تا آرامتر زندگی کنم
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد
مندبیشترتوقع دارم که نتنهاخودم دیگه اشتباه
نکنم بلکهدخانواده ام هم دچارتصمیمات
غلط نشن چون اززندگی قبلیم
بایدکسب اگاهی کرده باشند
امادرموردخودم گاهیدفکرمیکنم 
من هرگزنبایدوسوسه شوم نبایددچار
روابط غلطوتجربه کنم من نباید
بانه گفتندمشکل داشته باشم
واین بایدهاونبایدهاتوقعات من از
برگشت سلامت عقل است
کهدهمگی غیرواقع گرایانه است
وقطع وانسان کامل وجودندارد
اینهاهمگی قسمت خودمحورانه بیماری
من است که بصورت تکامل پرستی
بروزپیدامیکنه گاهی
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد
سلام

-تکرار اشتباه وانتظار نتیجه متفاوت از عدم سلامت عقل می آید-اما اشتباهی که تا امروز تجربه اش را نداشتم امکان دارد دوباره برایم پیش بیاید-من امکان دارد در زمانی هایی یک سری مسائل برایم پیش بیاید اما بدون خود محوری کردن می توانم از این اشتباهات درس وتجربه بگیرم.
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد
گاهاتوقع دارم دیگه تکراراشتباه نکنم حالم همیشه خوب باشه کارام بطورمرتب درست ازاب دربیادتوروابطم
نقطه کوری نباشه دیگه وسوسه سراغم نیاد
نواقص شخصیتی واخلاقی ریشه کن شده باشه برام وتوتصمیماتم اصلاخطاواشتباه نباشه واین توقعات غیرواقعی است من یک انسانم وبیماری اعتیادهم دارم وهیچوقت کامل نخواهم شدمن بطورروزانه ازبیماری باکمک اصول بهبودپیدامیکنم
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان