امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال 52 : آیا می توانم بدون تسلیم کامل به بهبودیم ادامه دهم؟
سوال 52 : آیا می توانم بدون تسلیم کامل به بهبودیم ادامه دهم؟
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، Jammo ، محمدمهدی ۱۲ ، ناظر9 ، ناظر14
اگر اصول برنامه رو کامل رعایت کرده باشم پس اینجاست که تسلیم شده ام و برای تسلیم کامل باید تمام اصول برنامه رو تو زندگی به اجرا در آورد و از بهبودی لذت برد.

بدون تسلیم کامل ما نمی تونیم از بهبودی لذت ببریم و فقط داریم پاک می مونیم و رفتارهای گذشته باهامونه.برای تسلیم کاکمل لازم است که کارهای گذشته رو تکرار و انجام ندیم و بدونیم که ما در برابر گذشته عاجزیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر11 ، ابی ن ، ناظر9 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
خیر بالاخره در یک نقطه این تسلیم نبودن بهبودی را برایم متوقف می کند خیلی از توجیه و بهانه را کنار نگذاشتم و به مرور برایم وسوسه درست کردند و باعث اشفتگی افکار من شد تفاوت زیادی بین قبول کردن و تسلیم شدن وجود دارد قبول کردن فقط یک احساس است اما تسلیم شدن کامل  حالتی روحانی است که ما همه چیز را رها کرده و تغییر طرز تفکر و رفتار قبلی ما نسبت زندگی است و بعد از این تسلیم کامل احساس عجیب و جالبی زندگی ما را فرار می گیرد اما در غیر این صورت ما بهبودی خود را از دست می دهیم ما باید در برنامه یاد بگیریم که تسلیم دیروز برای دیروزم بود و امروز نیاز به برنامه جدیدی برای بهبودی خود دارم و تسلیم من باید عمیق تر شود
امروز می دانم دو راه بیشتر ندارم یا تسلیم کامل و بهبودی و یا زندگی به روال گذشته که نتیجه ان لغزش و یا دیوانه شدن در برنامه است 
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید ز ، حـمـیـد ، admin.a ، ابی ن ، ssaeedg ، ناظر9 ، Omid4248 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
تسلیم شو تا پیروز شوی !

این دقیقا برگرفته از کتاب پایه NA می باشد ! تسلیم شدن فرایندی است درونی که با اقرار و اعتراف شروع و با پذیرش درونی به اوج خود می رسد

به نظر من شروع هر تغییر ی در انسان شاید از اظهار عجز و ناتوانی و اقرار و اعتراف بر زبان آغاز گردد ولی تغییر و تحول بنیادین و ماندگار نیاز مند تسلیمی بی چون و چرا وسلولی است

و از طرفی سنگ محک تسلیم ، جنگ نگردن با هیچ چیز و هیچ کس است ! اگر دست از جنگ کردن با خودم - با دیگران - با شرایط و اوضاع و احوال زندگی برداشتم ! اگر از اثبات عقاید و افکار خودم برای دیگران دست برداشتم - اگر حاضر شدم اجازه ورود با ورها و اندیشه های تازه و جدید را در وجود خودم بدهم - آنگاه نسیم تغییر د درون من به آرامی شروع به وزیدن خواهد گرفت

قدم گذاردن در مسیر و جاده بهبودی را شاید بتوان بدون تسلیم کامل بودن آغاز کرد ولی برای لذت بردن از این جاده و مسیر زیبا حتما بایست در اوج تسلیم بود - برای همین است که می گویند تسلیم باش تا پیروز شوی - با تسلیم شدن انرژی عظیمی که صرف جنگ با دیگران و شرایط - دفاع از عقاید پوسیده خود و تغییر دیگران و.... صرف میشد

میتواند این انرژی عظیم درونی در مسیری درست صرف تغییر و تحول خود گردد-

به نظر من تسلیم شدن فرایندی است که به مرور و به آرامی اتفاق می افتد و تنها راه تشخیص آن جنگ نگردن با خود - دیگران - و شرایط است - وقتی تسلیم میشوم آنگاه اجازه می دهم تا خداوند از طریق - کائنات - و نیروی درونی بالقوه ای که در ضمیر ناخود اگاهم به ودیعه گذاشته است و تا به حال ساکن و بی حرکت بوده ، مرا در مسیردرست زندگی و بهبودی هدایت کنند
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، admin.a ، shapor z ، b.d ، ابی ن ، ssaeedg ، ناظر9 ، mehdi9666 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
اطرافیانم یک زمانی به من میگفتن با فلانی راه نرو یا فلان جا نرو اونجا در شان ما نیست اما کو گوش شنوا من گوشم از این حرفها پر بود اما روز به روز بد تر میکردم با افراد بیشتری معاشرت کردم که همه خلافکار بودن و پایم به جاهایی باز شد که که الان از نوشتنش شرم میکنم . فرجام آنهمه سرکشی جز نابودی خودم و زندگیم و آبرو و اعتبار شد . در نتیجه بهبودی بدون چشم گفتن و گوش شنوا داشتن و حرف دیگران را قبول کردن که مفهومش همان تسلیم شدن است امکان پذیر نیست چون قبلا تجربه تلخی داشتم . تکرار مکررات یعنی نابودی ..
پاسخ
 سپاس شده توسط admin.a ، سعید ز ، shapor z ، ناظر9 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
با سلام و احترام خدمت تمام خدمتگزاران وب سایت و تالار گفتگوی شورای منطقه ایران
امروز دقیقا دو روز دارم ب چهارده سال احساس خوبی دارم و بابت ارایه خدمات شما کمال تشکر و قدردانی را دارم
پاسخ
 سپاس شده توسط admin.a ، shapor z ، حـمـیـد ، ناظر9 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
(۱۳۹۸/۱۰/۲۲، ۱۰:۵۱ عصر)admin.a نوشته است: سوال 52 : آیا می توانم بدون تسلیم کامل به بهبودیم ادامه دهم؟
خیر چراکه من تمام راه ها را برای قطع مصرف با فکر خودم رفتم ولی نشد اکنون به خودم قول داده ام که گردن نهم به کار کرد قدمها و این را متوجه شده ام تنها جایی که میشود با تسلیم پیروز شد انجمن معتادان گمنام است
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، محمدمهدی ۱۲ ، ناظر9 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
خیر.

مسلما در برابر بهبودی مقاومت کردن است.

بیماری فعال می‌شود و دال بر این است که دستاویزی برای مصرف مجدد را میجویم که از انکار نشأت می گیرد 

کتاب پایه هم می‌گوید :تنها پس از تسلیم قادر به غلبه به انزوای حاصل از اعتیاد هستیم.

یکی از عمده‌ترین دلایل لغزش ،تسلیم سطحی در برابر اصول برنامه میباشد.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمدمهدی ۱۲ ، حـمـیـد ، ناظر9 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
بهبودی وابزارهای آنهادوچیزمکمل همدیگه ان(بهبودی وتسلیم,بهبودی وصداقت)
بهبودی وتسلیم اگرکنارهم نباشدمعنای خودرا ازدست میدهد.
بهبودی گزینه ای وانتخابی نیست.
مثال فقط قدم کارمیکنم,فقط جلسه میروم,تسلیم مایه گذاشتن ازبهبودی است.
بی تفاوتی,بی حوصلگی وتنبلی نسبت به اصول روحانی باعث میشوددربهبودی تسلیم نباشم.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمدمهدی ۱۲ ، حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر10 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
تسلیم کامل یعنی رها کردن آنچه که ما را به گذشته متصل می کند و همانطور که بیماری اعتیاد فراتر از مصرف مواد مخدر می باشد بنابراین بهبودی نیز در پرهیز از مصرف مواد مخدر خلاصه نمیشه. بهبودی، یک تغییر عملی و مداوم در عقاید و دیدگاه های ماست

بهبودی در جلسات در جریان است
با حضور مداوم در جلسات با سه واقعیت هشدار دهنده روبرو میشویم:

1. ما در مقابل اعتیاد عاجزیم و زندگی مان غیر قابل اداره است.

2. با آنکه مسئول بیماری خود نیستیم، اما مسئول بهبودی خود هستیم.

3. ما دیگر نمیتوانیم مردم، جاها و چیزها را بخاطر اعتیاد خود سرزنش کنیم و باید با مشکلات و احساسات خود روبرو شویم.

پذیرش این سه واقعیت نشان دهنده کیفیت بهبودی من میباشد. که من بر اثر ناصادقی و خودفریبی نتونستم با این سه واقعیت روبرو بشم  از اینرو از جلسات دور افتادم ارتباطم با دوستان بهبودی قطع شد و بی تفاوتی و بی حوصلگی نسبت به اصول برنامه باعث شد تا نتونم تسلیم کامل بشم و بهبودیم دوام نیاورد و در نتیجه لغزش کردم.
پاسخ
در ابتدای کار، نیاز به تسلیم کامل نیست. تموم رهنمودهای برنامه پیشنهادی هستند.. من درابتدا اطاعت پذیر بودم، یعنی به من گفتند جلسه بیا، راهنما بگیر، قدم کارکن و... من هم به خاطر اینکه خسته بودم انجام دادم و هرچه بیشتر پاک موندم تسلیم من بیشترشد، چون اساسا زندگیم بهتر شد.
پاسخ
اگربه مفهوم ومعنی تسلیم برسم..وازخودمحوری دست بردام...قطعابدونه بروبرگرد
به یک ارامش خاصی خواهم
رسید....اصول ساده اماتسلیم
چی..اگرمن اصول درمانی کنم..قطعاهم خودموهم زندگیمو.متحول خواهدکرد
.چون باتسلیم واقعی دیگه..جنگ وجدالی وجودنخواهدداشت...من با
تسلیم به نقطه چشم‌گفتن..وبدنبال
چونه چرا...نبودن..ومشورت کردن الی .....ماشاالله رسیدم...من راس راسی تسلیمم...چون انسان هستم..ودوست دارم به انسانیت
برسم...وفکرکنم تاحدودی موفق
پاسخ
 سپاس شده توسط محمدمهدی ۱۲ ، حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر10 ، حوریا ___Bu ، ناظر14
با سلام....

اگر منظور از کلمه کامل تمام قسمتهای با بهبودی مثل روابط اجتماعی،کاری،خانوادگی،فامیلی و غیره باشد برای من غیر ممکن است که یکباره در تمام قسمتها تسلیم شوم و به بهبودی خود ادامه دهم.اما من مشکلات و معضلات اعتیاد خودم را از هم تفکیک میکنم و روی هر کدام جدا جدا سعی میکنم به تسلیم کامل برسم و به راهم ادامه بدهم در کل پاسخ من در سوال (خیر) است در هر مورد از بهبودی و اعتیاد اگر تسلیم کامل نباشم مجبورم همچنان به دستاویزها و توجیه ها بچسبم و بهبودی حاصل نخواهد شد.تسلیم کامل یعنی بپذیرم به عنوان یک انسان راهی بجز درست زندگی کردن وجود ندارد.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمدمهدی ۱۲ ، حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر10 ، ناظر14
سلام اگرتسلیم نباشم نمی توانم بپذیریم که بیماری اعتیاددارم 
نه تسلیم بودن بهم کمک می کنه راحت تربامسائلی که دربهبودی من رخ می دهدکناربیایم و بهبودی ام را دنبال کنم
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر10 ، ناظر14
سلام
اگر طالب انچه که ما داریم هستید لازم است قدم های خاصی را بردارید اینها اصولی هستند که بهبودی ما را ممکن ساختند.تسلیم یعنی اجرای درست اصول که اگر جلسه بروم و مواد داشته باشم امکان اجرای اصول نیست.گوش دادن و اجرا کردن در انجمن تسلیم است.
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر10 ، ناظر14
با سلام
امکان پذیر نیست زیرا بدون تسلیم کامل باخودم میجنگم وتا زمانی که میجنگم بهبودی آغاز نمی شود . دراین صورت یعنی من تمام ابزار بیماری را زمین نگذاشته ام ، من در هرنقطه که تسلیم نشدم جنگ واضطراب وتنش از همان نقطه وارد زندگی من وبرنامه بهبودیم می شود و کم کم همه بهبودیم را آلوده می کند که در نهایت به بازگشت ختم می شود. من با عملکرد ناقص شاید بتوانم پاک بمانم ولی با تسلیم ناقص هرگز. انجام اعمالی که نشان دهنده تسلیم کامل من می باشد : حضورمرتب در جلسات ، گرفتن راهنما ، مشارکت کردن ، کارکرد قدم ، خدمت ،انتقال قدم ، خواندن نشریات ، رعایت هفت فاکتور پاکی ، اعلام حضور وعمل کردن به توصیه های راهنما Heart
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر14
علیرضام معتاد ۱۰۹روز
اگه بخوام درد زیادی بکشم تو بهبودی و لاک پشتی پیشرفت کنم خب میتونم انتخاب کنم که تسلیم کامل نباشم 
تازه اگه واگه این که بیماری من از همون نقطه ای که تسلیم نیستم رشد نکنه و منجر به لغزش من نشه که برای من یکی فرض محال وتجربه اش کردم والان تسلیم بی قید و شرط راهنما و اصول انجمن هستم.
انجمن ما یک پکیج کامل و سلیقه ای نیست اصولش.
جلسه ،مشارکت،اقرار ،تماس با دوستای بهبودی و درمیون گذاشتن افکار و احساسات ،خدمت،نشریه خوندن ،وتماس با راهنما و تسلیم واقعی مسیری که راهنما میگه،کارکرد قدم و....
اینا از لحاظ من تسلیم کامل

علیرضام معتاد ۱۰۹روز
اگه بخوام درد زیادی بکشم تو بهبودی و لاک پشتی پیشرفت کنم خب میتونم انتخاب کنم که تسلیم کامل نباشم 
تازه اگه واگه این که بیماری من از همون نقطه ای که تسلیم نیستم رشد نکنه و منجر به لغزش من نشه که برای من یکی فرض محال وتجربه اش کردم والان تسلیم بی قید و شرط راهنما و اصول انجمن هستم.
انجمن ما یک پکیج کامل و سلیقه ای نیست اصولش.
جلسه ،مشارکت،اقرار ،تماس با دوستای بهبودی و درمیون گذاشتن افکار و احساسات ،خدمت،نشریه خوندن ،وتماس با راهنما و تسلیم واقعی مسیری که راهنما میگه،کارکرد قدم و رعایت پرهیزها بصورت کامل
اینا از لحاظ من تسلیم کامل
پاسخ
 سپاس شده توسط ssaeedg ، حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر14
با درود 
خیر من اگر تسلیم کامل برنامه نباشم نمیتوانم بهبودی خود را دنبال کنم 
چون ک برنامه ما می‌گوید باید تسلیم شوی تا پیروزی بدست بیاوری واین یکی از پارادوکسهای برنامه معتادان گمنام است
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر10 ، ناظر9 ، حـمـیـد ، ناظر14
سلام

اصول روحانی در انجمن معتادان گمنام راهی است برای تغییر رفتارهای بیمار گونه ام که معمولا در صورت تسلیم اصول انجمن بودن اتفاق می افتد.من باید برای بهبودی ام تلاش کنم وتسلیم حرف ها ورهنمود های راهنمای خودم باشم.
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر10 ، حـمـیـد ، ناظر14
نه بدون تسلیم کامل نمیتونم بهبودیابم همانطورکه بدون رعایت توپ یاروزمین بازی ومصرفدهموندیباراول نمیشه پاک موندبدون جلسهدقدم راهنماودعاوخدمت نمیشه تسلیم شدتسلیم کامل یعنی د حدوتوان خودم بهترین وبیشترین سعی رافقط براامروزانجام بدم تابهبودیم درجریان باشه ولی اگرهراصلیورعایت نکنمونمیشه تسلیم مثل نخ تسبیحه که دونهااصول روحانیندحالااگه این نخ بریده باشه اصول بهم پیوسته نیست وکارتمومه
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر10 ، ناظر14
سلام حمیدمعتاد
ارکان بهبودی پرهیزکامل است چون تسلیم باید گسترش یابدوجودمن بابیماری که داشتم و دارم شخصیت کاذب رابه همراه دارد پس دستهای خودرابازمیکنم تاباتسلیم کامل وارد شوم
پاسخ
سوال 52 ـ  آیا می توانم بدون تسلیم کامل به بهبودیم ادامه دهم ؟

خیر ـ من قبلاًبخاطر تسلیم نبودن آشفتگی های بیماری اعتیاد را کاملاً تجربه کرده ام .
من با توهم اینکه فقط مشکل مواد بود و منکنه مصرف نمی کنم از انجمن و اصول دور شده مواد مخدر مصرف نکردم . ولی کاملاً دیوانگی های اعتیاد با من بود و تمام امور زندگی از دستم خارج شده و بیمارگونه زندگی میکردم .
من فقط قبول کرده بودم اما تسلیم نبودم و عاجزانه رفتار نمی کردم . بواسطه همین رفتارها دچار مشکلاتی مثل طلاق از دست دادن کار دوری از فرزندان و نهایتاً برشکستگی کامل روحی و روانی و احساسی شدم و دوباره به انجمن بازگشتم .
ایندفعه با اقرار به داشتن بیماریم و تسلیم شدن در برابر افکارم دیگر عاجزانه برخورد می کنم . دست از جنگ کردن با خود و دیگران برداشته و آمادگی خود را برای کمک از نیروی برتر اعلام نموده تا به کمک این نیرو رهایی از دیوانگی اعتیاد و شروع یک زندگی جدید به سبک اصول روحانی انجمن را تجربه کنم .

HH
پاسخ
 سپاس شده توسط Darush sistan ، حـمـیـد ، ناظر10 ، ناظر14
خیربهبودی باتسلیم معنی میگیره
تسلیم یعنی تمام جنگهارومتوقف
کنم قدم کارکنم وبروال برنامه زنگی
کنم زندگی بدون روال برنامه یعنی اعتیاد
فعال وتسلیم کامل یعنی فقط برای
امروزاصول روحانی قدمهاروزندگی کنم
واصول بهبودی رابدون چون وچراانجام دهم
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر10 ، ناظر14
سوال 52 : آیا می توانم بدون تسلیم کامل به بهبودیم ادامه دهم؟(قدم۱)
اگر تسلیم شدن در قدم یک یعنی دست کشیدن از مصرف مواد مخدر، پس خـیر نمیتوانم .
اجرادرآوردن قدم ۱ به تسلیم شدن من کمک میکند ، و اجرای مابقی قدم ها به ماندن در تسلیم کمک می کند.

پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر14
 سلام
 قطعا خیر

مثلا جلسه نروم و دنبال بهبودی باشم . یا جلسه بروم و راهنما نداشته باشم. اصول انجمن و پاک ماندن بدون یکدیگر اثری ندارد...
پاسخ
خیراگرتونستم بدون زبان حرف بزنم وبدون پاراه برم بدون تسلیمم بهبودپیدامیکنم بهبودی نتیجه تسلیم وعملکردب اصول برنامست بدون بهانه ودست اویزوکلیدبهبودی تسلیمه
پاسخ
سوال 52 آیا می توانم بدون تسلیم کامل به بهبودیم ادامه دهم ؟

خیر من تا تسلیم کامل نشم نمیتونم به بهبودیم ادامه بدم من بایدتلاش،کنم تا باورام قوی کنم  تسلیمم کامل بشم تا بتونم به بهبودیم ادامه بدم وقتی تسلیم کامل نیستم یعنی هنوزبرای خودم بهانه وتوجیه هایی دارم هنوز باورم کامل نیست هنوزبه درک عجزهایم نرسیدم
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر6 ، ناظر10 ، حـمـیـد ، ناظر14
باسلام،

بهبودی برای من با قطع مصرف و استارت قدم ها شروع شد،  در این برنامه  زمانی همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت  که من تسلیم اصول نه تنها تسلیم قدم یک. بلکه سایر قدم ها باشم، اقرار به عجز و ناتوانی قدم یک زمانی که تسلیم بی قید و شرط جایگزینش نشود یعنی گذاشتن راه گریز برای مصرف مجدد، و نکته مهم در این رابطه من باید به صورت روزانه تسلیم باشم چون تمام سعی بیماری اعتیاد شکستن تسلیم هستش و قدرت شکستن  آن را اگه از بهبودی فاصله داشته باشم دارد . تسلیم امروز من یا جلسه رفتن من یا ارتباط یا خدمات من تضمین و وپس انداز یک هفته من یا یک ماه من یا حتی فردای من نمیشه، برای من معتاد همانقدر که نفس کشیدن اهمیت دارد برای بقام  داستان تسلیم قدم یک هم برای زنده ماندنم  مهم هست   
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر14
با ورود به انجمن معتادان گمنام وشناخت بیماری اعتیاد وحضور در جلسات و صحبت با اعضا وشنیدن تجربیاتشان وهمچنین گذشته و تجربه های زیادی  که برای ترک مواد مخدر و احساس به حرکتی برای سر و سامان دادن به زندگی و کار و  نشان دادن توانایی هاییم داشتم با صرف تلاشها و انرژی بسیار زیاد بدون هیچ دستاوردی نشاندهنده شکست و ناتوانی من بود کم بون آگاهی ونشناختن عوامل متعددی که تاثیر بر افکار ورفتارو روحیه من داشتند ودست نیافتن به راهی برای خارج شدن از این وضعیت موجب شد  خودم را در مقابل مصرف نکردن مواد و مقابله با مشکلاتی که بابت آن بدست آورده ام بدون اراده و عملکرد و ضعیف ببینم با وجود این موارد از انجام هر کاری مایوس و نیازمند به حمایت وراهنمایی بودم و  احساس کردم در این حالت کسی را برای غلبه بر شراط وکمک برای انجام هر کاری را در کنار خود داشته باشم و اداره و انجام کارها را به عهده او بگذارم متوجه شدم برای رهایی از مصرف مواد و گرفتاری های آن و  بهبود یافتن لازم است با رها کردن افکارگذشته  و راههای قبلی که به فکرم رسیده بود به جستجوی راهی جدید در فکر و تجربه ای بهتر و کارآمد تر باشم و با راهنمایی و مشاوره گرفتن از دیگران نتیجه های بهتر واوضاع ارام تر شده و برای ادامه یافتن و تکرار شدن این روند   باید و لازم است کلیه افکار وتجربه های خودم را رها کنم وبدون هیچ مقاومتی پذیرای راه ها وافکار و تجربه های جدیدوکار آمدترشوم و انجام کارهایم بر این اساس باشد وبدون ترس از شکست وتجربه های شکستهای قبلی این روند را ادامه دهم و معنی درست و واقعی ای بجز تسلیم کامل شدن نمی توان برایش پیدا کرد و  بدون انجام این کار ها  /تسلیم کامل شدن / این نتیجه های خوب را بدست نمی اوردم   و برای ادامه داشتن این راه با ید تسلیم کامل بودن  را ادامه دهم  
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر14 ، ناظر۴ ، ناظر9
بدون تسلیم کامل بهبودی ممکن نیست جنگهاترافیکهای ذهنی خراب کردن روابط نارضایتی وازخودبیزاری ونهایتاتنهایی مجددمرادربرخواهدگرفت
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر۴ ، ناظر14

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان