امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
8. این سنت چگونه به ما کمک می‌کند تا گمنامی را درک کنیم؟ گمنامی چگونه به ما کمک می کن
8. این سنت چگونه به ما کمک می‌کند تا گمنامی را درک کنیم؟ گمنامی چگونه به ما کمک می کند تا این سنت را درک کنیم؟ ما گمنامی را چگونه در چهارچوب این سنت به کار می گیریم؟
پاسخ
. سنت سوم فقط توجه ما را به تمایل قطع مصرف دوست همدرد مان جلب می کند و ما را از قضاوت در مورد دارائی و نداری - ماندن یا نماندن سن و مذهب - گویش - رنگ پوست - نوع مواد - ظاهر و پوشش - خستگی یا اجبار دور نگه می دارد . این سنت برای هر معتاد در هر کجای دنیا یک صندلی و حق عضویت قائل است بدون توجه به نکات بالا من با این گمنامی در هر کجای دنیا می توانم بهبودی را دنبال کنم . در مورد تازه وارد قضاوت نمی کنیم - در جلسات شخصیت درست نمی کنیم . در هنگام برگزاری جلسات با اسم و لقب همدیگر را صدا نمی کنیم - فرصت اشتباه به دیگران می دهیم
پاسخ
《تنها لازمه ی عضويت تمايل به قطع مصرف است .》
صول روحانی سنت 3 :
⭕️ تحمل ، همدردی ، فروتنی ، گمنامی ⭕️
✅ تحمل : یادآوری می کند که نباید در مورد یکدیگر قضاوت کنیم .
☑️ نتیجه : ما هرگز کسی را که علاقه به قطع مصرف داشته باشد را از خود نمی رانیم و همچنین معتادانی را که سوابق زندگی شان با ما تفاوت دارد را متحمل و پذیرا می شویم .
✅ همدردی : یعنی تمام تلاشهای ما برای کمک به دیگران با عطوفت همراه می باشد .
☑️ نتیجه : هر عضوی را با تمام مشکلاتی که دارد پشتیبانی می کنیم زیرا تنها لازمه عضویت ، قابلیتی غیر قابل اندازه گیری است 
✅ فروتنی : نمی توانیم پیش بینی کنیم یک معتاد تا چه اندازه ای برای شنیدن پیام آمادگی دارد .
☑️ نتیجه : روزهای اول خود را به یاد می آوریم و در مورد معتادان با سخت گیری قضاوت نمی کنیم .
✅ گمنامی : کنار گذاشتن تفاوتهای شخصیتی و طبقه بندی نکردن اعضا .( عضو درجه یک و دو نداریم )
☑️ نتیجه : تنها لازمه عضویت تمایل است و همگی ما به طور مساوی در تیر راس بیماری هستیم و سهم همگی ما در استفاده از حق بهبودی نیز مساوی ✅ این موارد در سنت سوم کار می کند :
?امید دادن
?همدلی و گوش کردن به حرف تازه واردین
?قضاوت نکردن در مورد تازه واردین و دیگر اعضا
?در نظر گرفتن فرصت یکسان برای کسب بهبودی
?خوش آمد گویی مناسب
?حفظ گمنامی
?ایجاد فضای امن بهبودی
?تشویق کردن و انگیزه بخشیدن
?توجه نکردن به وضع مالی ، ظاهری و مواردی از این قبیل
?رعایت اصول روحانی سنت سوم از جمله مهربانی ، تواضع و گمنامی
?فرصت تجربه و حتی اشتباه را به دیگران دادن
✅ این موارد در سنت سوم کار نمی کند :
?تفاوت قائل شدن بین مواد مصرفی
?تبعیض بین اعضا
?شوخی و دست انداختن همدردان ، از جمله تازه واردین
( تمسخر دیگران )
?وعده دادن بیهوده به تازه واردین و رهجوها
?باند بازی و حکومت کردن
?ناصداقتی و فریبکاری ، شرط گذاشتن ، توقع و انتظار داشتن
?کمک کردن بدون درخواست و تمایل تازه وارد
( تحمیل کردن )
?فرصت تجربه و اشتباه را از دیگران گرفتن
?پیش بینی کردن و نیز اظهار نظر کردن در مورد کیفیت بهبودی دیگران
سوال 1 -
مفهوم سنت سوم از نظر شما چیست ؟
✅ همین که شخصی بخواهد مصرف مواد مخدر خود را متوقف کند و دیگر مصرف نکند ، می تواند عضو انجمن معتادان گمنام باشد . عضو شدن در NA هیچ شرط و شروط و شرایط خاصی ندارد . آزمون ، نام نویسی ، شهریه و کنترلی وجود ندارد .
طبق سنت سوم هر کس که مایل باشد می تواند به انجمن بپیوندد .
مشخصات ظاهری و یا باطنی شخص ، برای عضویت او ملاک قرار نمی گیرد .
دارایی و نداری افراد برای ما بی تفاوت است .
سنت سوم به ما میگوید که بهیچ عنوان حق قضاوت در مورد افراد دیگر را نداریم . ما اینجا جمع شده ایم تا به یکدیگر کمک کنیم و همدردی نماییم ، نه اینکه دیگران را اصلاح کنیم .
مفهوم سنت سوم اینست که با وجود همه ی اختلافات و تفاوتهایی که بین اعضای وارد شده به انجمن وجود دارد ، لیکن از لحاظ عضویت و حق دنبال کردن بهبودی با هم کاملا برابر و یکسان هستیم .
ما فقط می توانیم با انتقال تجربیات و کمک به دیگران و همدردی و درک یکدیگر ، تمایل افراد را برای بهبودی افزایش دهیم و آنها را به کارایی برنامه دلگرم و امیدوار کنیم . در ضمن باید کاملا مراقب باشیم که با قضاوتها و رفتار زننده ی خود باعث طرد و دور شدن همدردانمان از انجمن نشویم .
☑️ نکات مهم :
1️⃣ هر کس از هر نژاد ، جنسیت ، قومیت ، ملیت و مذهب ، بدون قید و شرط می تواند به ما بپیوندد . فقط کافیست تمایل برای رهایی از بند اعتیاد داشته باشد . NA و اعضای انجمن پذیرای چنین افرادی هستند .
2️⃣ در مورد ویژگیهای حتی جسمی دیگران هم نمی توانیم قضاوت کنیم .
ما صلاحیت نداریم که در مورد دیگران قضاوت کنیم ، چون از درون آنها خبر نداریم . فقط می توانیم خوش آمد گو و میزبان خوبی برای آنها باشیم .
3️⃣ استثنا نداریم ، طبقه بندی و درجه بندی نداریم .
4️⃣ هیئت منصفه و دادگاه نداریم .
5️⃣ سنت سوم قضاوت را بر ما حرام کرده است .
سوال 2 -
چند مثال زنده از رفتار خلاف سنت سوم خود را در انجمن بنویسید .
?از روی ظاهر اشخاص در مورد بهبودی آنها قضاوت کردن .
?قضاوت در مورد مشارکت اعضا .
?اظهار نظر کردن در مورد کیفیت و روند بهبودی دیگران .
?فرق قائل شدن بین رهجوها یا اعضای دیگر .
?شرط و شروط گذاشتن برای افراد ، از جمله رهجوها و اعضای تازه وارد .
?دسته بندی و طبقه بندی کردن اعضا به هر شکلی .
( عضو درجه 1 و درجه 2 نداریم )
?ایرادگیری و عیب جویی از دیگران و یا خرده گرفتن از رفتار تازه واردین و سایر اعضا .

?مقایسه ی عجزهای خودم با عجزهای دیگران و قضاوت در مورد آخر خط افراد .
?خوش آمدگویی نامناسب و بدون عشق .
?هر نوع سواستفاده از اعضای انجمن ، چون باعث می شود عضویت آن شخص به خطر بیفتد .
?دست انداختن یا تمسخر تازه واردین به خاطر نا آشنایی آنها با اصول .
?بی حوصلگی در سرویس دادن به رهجوها یا اعضای تازه وارد گروه .
?فخرفروشی و خود را بالاتر از بقیه دیدن به خاطر طول مدت پاکی ، خدمات ، کارکرد قدم و سنت و یا چیزهای دیگر . زیرا این قبیل احساسات کاملا بیمارگونه و ناسالم است و مرا از جایگاه یک عضو همسان و برابر با دیگران خارج کرده و دچار انزوا می کند .
?محکوم کردن و سرزنش کردن دیگران به خاطر اشتباهاتشان یا فعال بودن بیماری آنها .
( مخصوصا در جلسات پرسش و پاسخ و به هنگام تجربه دادن به دیگران )
?نصیحت و ارشاد کردن دیگران .
☑️ نکات مهم :
1️⃣ قضاوت باعث می شود که من روی روش و افکار خودم پافشاری کنم .
2️⃣ قضاوتهای نابجای من در مورد چهره ی دیگران ، سن و سال و نوع مصرف دیگران ، و قضاوت در مورد اینکه چه کسی در انجمن باقی می ماند و چه کسی باقی نمی ماند ، همه و همه بر خلاف روح حاکم بر سنت سوم می باشد .
4️⃣ حتی حق قضاوت کردن در مورد خودم را هم ندارم . قضاوت در مورد خودم ، اکثرا افراطی و ناعادلانه است و مرا از خویشتن پذیری خارج می کند .
5️⃣ انتخابی فکر کردن ، انحصاری عمل کردن و شرط و شروط گذاشتن ممنوع است .
6️⃣ در نظر نگرفتن خواست و ارده ی خداوند و نشنیدن صدای او باعث قضاوت در مورد دیگران می شود .
7️⃣ فرق گذاشتن بین اعضا و تبعیض قائل شدن .
8️⃣ ریشه بسیاری از رفتارهای خلاف سنت سوم تایید طلبی و خودمحوری فرد معتاد است .
سوال 3 -
چند مثال زنده از رفتار مطابق سنت سوم خود را در انجمن بنویسید .
?پرهیز از قضاوت در مورد دیگران و حتی قضاوت درباره ی خودم .
?خوش آمد گویی مناسب و خوشرویی با تازه واردین و وقت گذاشتن برای آنها و نیز اهمیت دادن به آنها .
?مقایسه نکردن عجزهای خودم با عجزهای دیگران .
(ریشه ی بسیاری از رفتارهای خودخواهانه و متکبرانه در بین اعضای انجمن ، میتواند همین مقایسه و کنترل باشد)
?خدمت کردن در شرایط مساوی با دیگران ، بدون اینکه خود را بالاتر یا پایین تر از دیگران در نظر بگیرم .
( هر جا که من بعنوان یک عضو عمل کرده ام و عضو بودن خود و برابریم با دیگران را مدنظر قرار داده ام ، آنجا مطابق سنت رفتار کرده ام )
?تشویق تازه واردین به دنبال کردن روند بهبودی و بیشتر کردن تمایل آنها نسبت  به مقوله ی پاکی و بهبودی .
?مشارکت کردن امیدوار کننده و امیدبخش و صحبت کردن در مورد مواهب و دستاوردهای زندگی بدون مواد مخدر ، چون باعث می شود که تمایل و اشتیاق اعضا نسبت به رعایت اصول برنامه بیشتر شود .
?پذیرش دیگران و تحمل رفتارهای ناپسندی که ممکن است از دیگران سربزند .
?فرصت اشتباه را به دیگران بدهم .
می توانم به جای اینکه رفتار دیگران را محکوم کنم ، یا آنها را سرزنش کنم ، با ابراز عشق و محبت و درک آنها ، اجازه دهم که به مرور تغییر کنند .
?پذیرفتن بیماری خودم و دیگران .
☑️ نکات مهم :
1️⃣ قضاوت نکردن درباره ی خودم ، دیگران و خداوند .
2️⃣ در رابطه با سرویس دهی و پیام رسانی در انجمن ، مانند رادیو عمل کند .
( فقط پیام خود را اعلام میکنیم و به دنبال نتیجه نیستیم )
3️⃣ سرویس دهی به موقع و به هنگام ، همچنین داشتن نیت خیر در خدمات بسیار مهم است . وقتی در خدمت رسانی ، نیت ما خیر باشد ، نتیجه هم خود به خود خوب و مثبت خواهد شد .
4️⃣ اعتقاد به برابری و مساوات داشته باشم .
5️⃣ تمایل به بهبودی حد و مرز ندارد . همانطور که بیماری اعتیاد ، حد و مرز مشخصی ندارد .
6️⃣ تشخیص اینکه میزان تمایل دیگران در چه حدی است ، بر عهده ی ما نیست .
تمایل امری قلبی و درونی است و معمولا از روی ظاهر افراد نمی توان به تمایلات و مکنونات قلبی آنها پی برد .
( تمایل در قلب انسان می باشد و نه ظاهر )
7️⃣ حمایت از همه افراد و خوش آمد گویی به همه .
8️⃣ در NA عضو درجه 1 و 2 نداریم و حق کسی بیشتر از کسی نیست .
9️⃣ سنت سوم به ما می آموزد که همه ی ما سهم مساوی در مسیر بهبودی داریم .
? مهربان درمانی یا همان عشق درمانی ، بهتر از قضاوت درمانی است !
1️⃣1️⃣ یادآوری روزهای اول پاکی خودمان ، ما را فروتن میسازد و در برابر دیگران صبور و بردبار می شویم .
❇️مفهوم سنت سوم :
?سنت سوم می گوید که معتادان گمنام بدون هیچ گونه قضاوت و شرطی آماده سرویس دادن به معتادان در حال عذاب است 
?تنها لازمه عضویت تمایل به قطع مصرف است ( با حضور در گروه نشان داده می شود ) . ما حق نداریم در مورد مال و منال ، قومیت و مذهب تازه واردین تجسس کنیم . همچنین در مورد جنسیت و توانایی پاک ماندن یا نماندن تازه واردین .
?ما حق نداریم روی افراد سرمایه گذاری کنیم و تضمینی در مورد پاک ماندن بدهیم و یا وعده ای برای کار و سرپناه ... حق نداریم بین مواد مصرفی افراد فرق بگذاریم و افراد خاصی را برای گروه گلچین کنیم .
?ممکن است شخص مصرف کننده یا تازه واردی که قطع مصرف کرده فقط برای کسب آگاهی به جلسات آمده باشد ، حق نداریم بدون آنکه شخص بخواهد و تمایل داشته باشد کمکش کنیم .
?ضمن اینکه ما حق تبلیغ کردن در مورد برنامه را نداریم ( به منظور جذب تازه واردین ) و همیشه باید گمنامی خود و اعضایمان را حفظ کنیم . اما می توانیم با تقویت امنیت جلسه ، خوشامدگویی گرم و درک احساسات تازه واردین ایجاد جاذبه کنیم و تمایل فرد را بالا ببریم .
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان