امتیاز موضوع:
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نشریه خوانی
به نظر ما بهترین شرایط وقتی وجود دارد که معتادان بتواند علنی و آزادانه,هروقت وهر جا که انتخاب کنند,در جلسات  NAشرکت کرده و به همان صورت آزادانه جلسات را ترک  کنند.

(کتاب پایه)
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، حـمـیـد ، آریا داریوش
درهای جلسات ما بر روی هر معتادی که مایل به پیوستن به ماست باز است ،چرا که ما هیچ قید و شرطی برای عضویت قائل نیستیم .
ما باید همان گونه مراقبت و توجهی را که باعث علاقه ما به جلسات و احساس تعلق به آن گردیده نسبت به دیگران ابراز نماییم .

"چگونگے عملکرد"

_______
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، آریا داریوش
پاراگرافهایی ازپاک زیستن امتحانِ کارهایِ جدید در بهبودی باعث می شود تا احساسِ ناچاری و گیرافتادن نکنیم... با ایستادن، راکِد بودن و اینکه صبر کنیم تا بهبودی برایِ مان پیش بیاید به جایی نمی رسیم..

اگرچه ممکن است مقصدِ ما از یکدیگر متفاوت باشد اما مسیر و سفرِ همگیِ ما یکسان و مشابه است... رشدِ روحانی ممکن است بعضی مواقع تبدیل به یک منازعه و مبارزه شود اما این به معنی بد بودنِ آن نیست. این منازعه اغلب باعث می شود تا به روحانیتی دست پیدا کنیم که برای مان کار می کند... هرقدر که رفتار و عملکردِ ما با باورهایمان سازگارتر باشد، درکِ بهتری از خودِ واقعیِ مان پیدا می کنیم... زمانی که به کمکِ همدیگر عمل کنیم، نیرویی عظیم تر از مجموعِ تلاش‌هایِ انفرادیِ خود به وجود می‌آوریم... ما دیگر خود را بر اساسِ اینکه چه کسی دور و بَرِمان است، تغییر نمی دهیم تا با ایشان همرنگ و هم‌آهنگ شویم... پس از کشاکش و تقلایِ فراوان جهتِ دستیابی به راه یا ابزاری برایِ داشتنِ رفتاری سالم، درمی‌یابیم تنها کاری که نیاز است انجام دهیم، تسلیم است... ما رابطه ی تازه و نو را با عشق اشتباه می گیریم و قبل از اینکه طرفِ مقابل را به خوبی بشناسیم، به شدت متعهد می شویم... ما فقط در حالِ پیر شدن نیستیم بلکه در حالِ رشد نیز هستیم... ما پایه و اساسِ بهبودیِ خود را نه از طریقِ تظاهر، بلکه از طریقِ گذر کردنِ صادقانه و توامِ با شهامت از مشکلات و درگیری‌ها و پذیرشِ کمک در طولِ مسیر می سازیم... پاک زیستن زمانی به وقوع می پیوندد که ما به طورِ واقع در این جهان حضور داشته باشیم و با دیگران رابطه برقرار کنیم... ما به بهبودیِ بلندمدت دست نمی یابیم مگر اینکه در جلسات و بیرونِ از آن دارایِ روابط باشیم... همدلی به این معنی است که: ما یکدیگر را در می یابیم و به تیرگی، رنج و عشقی که در درونِ همه ی ما پنهان گردیده پی می بریم و یکدیگر را درک می کنیم... بعضی اوقات همین که برخوردی را تشدید نکنیم یا مشکلی را حاد نکنیم، خود یک موفقیت است... ❤️❤️❤️❤️ عجیب است بعضی از ما خدمت در NA را موقعیتی جهتِ فراموش کردنِ اصول می دانیم
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر14
ما رابطه ی تازه و نو را با عشق اشتباه می گیریم و قبل از اینکه طرفِ مقابل را به خوبی بشناسیم، به شدت متعهد می شویم..ما فقط در حالِ پیر شدن نیستیم بلکه در حالِ رشد نیز هستیم.. ما پایه و اساسِ بهبودیِ خود را نه از طریقِ تظاهر، بلکه از طریقِ گذر کردنِ صادقانه و توامِ با شهامت از مشکلات و درگیری‌ها و پذیرشِ کمک در طولِ مسیر می سازیم...

پاک زیستن زمانی به وقوع می پیوندد که ما به طورِ واقع در این جهان حضور داشته باشیم و با دیگران رابطه برقرار کنیم...
ما به بهبودیِ بلندمدت دست نمی یابیم مگر اینکه در جلسات و بیرونِ از آن دارایِ روابط باشیم...
  همدلی به این معنی است که:
ما یکدیگر را در می یابیم و به تیرگی، رنج و عشقی که در درونِ همه ی ما پنهان گردیده پی می بریم و یکدیگر را درک می کنیم...
بعضی اوقات همین که برخوردی را تشدید نکنیم یا مشکلی را حاد نکنیم، خود یک موفقیت  است 
عجیب است که بعضی از ما خدمت در NA را موقعیتی جهتِ فراموش کردنِ اصول می دانیم...
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، مهدی1 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، آریا داریوش
ما گرایش داریم تا درباره چیزهای کوچک غمگین یا هیجان‌زده شویم، اما در  روبه‌رو شدن با مصیبت و فاجعه خیلی بهتر از دیگران رفتار می‌کنیم. ما هر قدر بیشتر شرایط زندگی را بپذیریم ، درک بهتری از معیار و مقیاس تجارب خود پیدا می‌کنیم. تجربه به ما توانایی می‌دهد تا اتفاقات و شرایط را با دید بهتری نگاه کنیم.

( پاک زیستن )
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر11 ، ناظر9 ، آریا داریوش
رها ساختن رفتارهاے گذشته با خانواده به خصوص اگر این رفتارها به نفع ما باشد یڪ چالش بزرگ است . بعضے اوقات خدمت در انجمن دریچه اے را به روے نوع رفتار ما در خانواده باز میکند. (پاڪ زیستن )
پاسخ
سلام
هر قدر افکارمان روشن تر شود، توانایی ما برای صادق بودن بیشتر می گردد. صداقت با دروغ نگفتن آغاز می شود، اما به آن خاتمه نمی یابد. ما شروع می کنیم به تشخیص دادن تفاوت بین حقیقت با آنچه به نظر حقیقت می رسد و آنچه ما آرزو می کردیم حقیقت داشت.         ما لازم نیست درباره روشها و سیاست بحث و جدل کنیم. بهبودی دیگر برای ما یک تئوری نیست، بلکه تجربه ما است.                             هر قدر در گفتن حقیقت بهتر شویم، به همان نسبت پیام ما شفاف تر خواهد شد.
سلام
---- مانند هر چیز دیگرے که ما در بهبودے خواهانش هستیم، ثبات نیز مسئله اے درونے است. احساس ثبات با آگاهے از اینکه علیرغم هر اتفاقی، ما خوب و در امان هستیم، آغاز مے شود. ثبات حس اطمینان و امنیت در زندگے است.
ما ممکن است باور داشته باشیم که در نتیجه دست یابے به اهداف مان، ثبات حاصل مے شود، مثلا: خرید خانه، ازداوج، پیدا کردن شغل و یا دست یافتن به مقدار معینے پول. اما زمانے که ترس گریبان ما را مے گیرد، دیگر مهم نیست که چه داریم یا با چه کسے هستیم. باید بدانیم امنیتے که ما خواهانش هستیم، از صلح درونی، رابطه با نیروے برتر و ارتباط با دیگران سرچشمه مے گیرد. رسیدن به این باور که زندگے ما، واقعا متعلق به خودمان است به زمان زیادے نیاز دارد.

#پاڪ زیستن#
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر6 ، مهدی1 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر11 ، آریا داریوش
اگر بگذاریم تا روحانیت ساده باشد، آنگاه اجازه داده‌ایم تا جهانی شود. هر چیزی را که بعنوان نیروی برتر قبول داریم، یا حتی اگر نیروی برتری نداریم، به هرحال هر یک از ما دارای روح هستیم، یعنی: نوری که از درون بما حیات می‌بخشد، و ما را آن چیزیکه هستیم، می‌سازد، یکی از اعضاء می‌گفت: "روح من تنها چیزی بود که در من زنده بود و جسم مرا مانند یک حیوان خانگی نافرمان به هر سو می‌کشید. در آن زمانها فکر می‌کردم که روحم مرده است. اما اینگونه نبود، بلکه ارتباط ما با هم قطع شده بود." تازه‌واردان گاهی سئوال می‌کنند که بیداری روحانی برای ایشان چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. اما پرسیدن همین سئوال، نشانگر آن است که این اتفاق افتاده است. ممکن است ما قادر نباشیم دست بر روی یک لحظه خاص بعنوان شروع بیداری روحانی‌مان بگذاریم، اما می‌دانیم که درحال حاضر بیدار هستیم.
با کنار رفتن آشفتگی و برهم‌ریختگی که حقیقت ما را از ما پنهان می‌کند، می‌بینیم که روح ما درخشان‌تر و درخشان‌تر می‌شود. زیبایی خاصی را می‌توان در چشمان یک نفر دیگر دید، شاید یک تازه‌وارد که هنوز بر روی ابرهای صورتی است، یا یک عضو قدیمی که بنظر می‌رسد انرژی و درخشندگی او فضای اتاق را پر می‌کند. این احساس همچنین نیز در جلسات بما دست می‌دهد.
"کتاب پاک زیستن"
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر6 ، ناظر9 ، ناظر11 ، آریا داریوش
دست یافتن به اتصالی روحانی در حین ورزش، برای بعضی از ما راحتتر است تا مراقبه هنگامی که بی ‌حرکت در مکانی نشسته‌ایم. اگر ورزش را قسمتی از تمرین روحانی خود بدانیم، آسانتر میتوانیم آن را ادامه دهیم، تا اینکه آن را فقط کاری بدانیم که فکر میکنیم باید انجام دهیم.

پاک زیستن صفحه  ۱۱۴
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر12 ، ناظر9 ، حـمـیـد ، ناظر11 ، سالار44 ، omed44 ، آریا داریوش
ترجیح دادن اصول به شخصیت ها به این معنی است که ما اول باید اصول را درک کنیم و دوم اینکه باید بتوانیم گفتگوی درونی خود را درباره اینکه ما یا دیگران چی و کی هستند را شناسایی و قطع کنیم تا قادر باشیم به دیگران گوش فرا دهیم. زمانی که یاد بگیریم چگونه گوش دهیم، آنگاه خود را در معرض همدلی قرار داده ایم.

کتاب روح سنت ها
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، حـمـیـد ، ناظر11 ، آریا داریوش
" هرگروه فقط یک هدف اصلی دارد ، رساندن پیام به معتادی که هنوز در عذاب است . "

انجام هدف اصلی ما به منزله قلب خدمت ماست .
با راهنمایی از یک نیروی برتر مهربان و تمرکز بر روی هدف اصلی مان ، گروه های معتادان گمنام وسیله ای برای انتشار قدرت شفا بخش بهبودی می شوند .
انجمن معتادان گمنام به منظور نجات معتادان از اعتیاد بنیان گرفته است .
اگر ما عقاید یا اهداف دیگری را دنبال می کردیم ، از تمرکز مان روی هدف اصلی کاسته می شد و فعالیت مان رو به زوال می رفت  .
سنت پنجم از ما می خواهد با اولویت دادن به هدف اصلی خود ، به تمرین اصل وفاداری بپردازیم .

"چگونگے عملکرد"
پاسخ
سلام
# اگر برایم سخت باشد که درباره ی بهبودی مشارکت کنم، نشانه ی آن است که لازم است دوباره به سراغِ کارکردِ قدم ها برویم...

"اصولِ راهنما "
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، ناظر9 ، حـمـیـد ، آریا داریوش
ممکن است بخواهیم با خداوند شروع به معامله كنيم و به او قول انجام کارهای بسیاری بدهیم اگر که مشکلمان برطرف شود . این نوع معامله غیرمعمول نيست ، اما خطرناک است و اغلب مضر . اگر در دعاهای خود شروع به دادن قول و داشتن توقع کنیم ، خود را در معرض بحرانهای روحانی قرار داده ایم . باید متوجه بود که نیروی برتر یکی از آن دستگاه هایی نيست که در آن پول می اندازند تا جنس مورد نیاز از آن خارج میشود . وقتی که زیستن تحت شرایط زندگی را می پذیریم ، به این درک میرسیم که شرايط آن غیر قابل مذاکره است .
( پاک زیستن ، جسم ما )
پاسخ
بعضی اوقات پاسخگو بودن، خود نوعی نعمت است. برای آن دسته از ماکه تجربه زیادی با قبول مسئولیت ندارند، پاسخگو بودن می تواند درس خوبی باشد. دیگرانی که تجربه فراوانی با قبول مسئولیت دارند، نیز می توانند درخدمت، چگونه رها کردن را بیاموزند. انعطاف پذیری، تحمل وتعادل اصولی هستند که ما از طریق خدمت کردن تمرین می کنیم.

« پاک زیستن »
پاسخ
برنامه انجمن زیر بنای محکم و استواری برای ما فراهم می کند، ما می توانیم از این زیربنا جهت دست یابی به هر چیزی استفاده کنیم، تا جایی که مرکز و محور آن اصول روحانی باشد ما می آموزیم که به اصول انجمن اعتماد کنیم تا ما را در تمام امور زندگی راهنمایی کند.

« پاک زیستن »
پاسخ
سلام
سعید معتاد
همیشه به #رساندن_پیام به معتاد در عذاب فکر می کنم
واقعیت این است که گاهی با خود می اندیشم انگار به اندازه کافی #جاذبه نداریم
چراش را نمی دونم
در اطرافم معتادان در عذاب زیادی می بینم که گاهی اصرار و التماس اطرافیانشون منو به گریه میندازه
نمی دونم چه جوابی بدم
می گم بنای ما بر جاذبه هست تا تبلیغ
می گم نمی تونم دستشون رو بگیرم به زور ببرم به ان ای
میگن پس به چه دردی می خوری
اگه نمی تونی برادرتو پسر عمو تو پسرعمه تو دوستتو همسایتو .... ببری جلسه خوبشون کنی
نمی دونم چی بگم...
می گم براشون دعا می کنم
و اونها با تمسخر و حتی نفرت نگام می کنن...

به قول کتاب پایه گاهی یه #انفجار_اتمی لازمه
جاذبه انگار خیلی کمه
دعا انگار جواب نمیده
واقعا در برابر مادری که بهتون التماس میکنه که بچه معتاد در عذابش رو نجات بدین چی میگید؟
چه کار می کنید؟
انجمن دقیقا چی کار می کنه؟
یه انجمنی دقیقا چه کار باید بکنه؟
راهکارتون رو لطفا به اشتراک بگذارید
تجربه تون رو اطفا بگید
پاسخ
سلام
هر یک از ما توسط بررسی کردن باورهایمان و بکارگیری آنها در زندگی، بیداری تازه ای را تجربه می کنیم. صداقت، روشن بینی و تمایل اغلب اولین اصول روحانی هستند که تجربه می کنیم هر قدر که پیش می رویم با اصول بیشتری آشنا می شویم که بعضی از آنها برای مان مهم تر هستند. در طول مدت، تجربه بیشتری برای استفاده از آنها می کنیم پایه و اساس بهبودی به این شکل است که ما باید از خودمان خارج شویم، تا بتوانیم زندگی کنیم

« پاک زیستن »
پاسخ
اغلب با شنیدن حرف های معتادانی که راجب به بهبودی صحبت می کنند آتش تمایل به قطع مصرف مواد در ما شعله ور می گردد .
البته افرادی نیز هستند که یک بار به جلسه می آیند ، پیام را می شنوند ، و مجدداً به اعتیاد فعال رو می آورند .
آن گروه که پس از لغزش دوباره به جلسات روی می آورند ، اغلب دلیل بازگشت شان به جلسات را درد و ناراحتی حاصل از لغزش می دانند .

"چگونگے عملکرد"
________
پاسخ
سلام
بعد از آمدن به NA,ما متوجه شدیم که مشکلات ما ناپدید نشده اند،
بلکه ما یاد گرفتیم چگونه با آنها برخورد کنیم.

#کتاب پایه#
پاسخ
هر گونه كارى كه در مسير خدماتى NA انجام مى شود،
بايد به خاطر بهتررساندن پيام بهبودى به معتادى كه هنوز در عذاب است، باشد.

#کتاب_پایه

کتاب پایه

پیش گفتار ویراست ششم
کتاب پایه
بسیاری از ما بدون کتاب پایه هرگز با بهبودی آشنا نمی‌شدیم

کتابچه سفید
کتابچه سفید,علاجی برای اعتیاد,ظاهر بی درمان اعتیاد,کتابچه سفید na
این کتابچه انجمن معتادان گمنام را معرفی می کند و برای مردان و زنانی نوشته شده که مثل خود ما از دردبه ظاهر بی درمان اعتیاد در عذاب هستند
علاجی برای اعتیاد وجود ندارداما بهبودی از طریق برنامه‌ای با اصول ساده روحانی امکان پذیر است
این کتابچه ادعای جامع بودن ندارد فقط شامل ضروریاتی است که ما بر مبنای تجربه فردی و گروهی برای بهبودی لازم می دانیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر12 ، ناظر11 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، آریا داریوش
سلام

ما با عشق، صداقت، روشن بینی و تمایل وارد این انجمن نشده ایم، ما به نقطه ای رسیده بودیم که به خاطردردهای جسمانی،روانی و روحانی دیگر نمی توانستیم به مصرف مان ادامه دهیم و وقتی که مغلوب شدیم تمایل پیدا کردیم.
عدم توانایی ما در کنترل و مصرف مواد مخدر، بلکه در برابر اعتیاد نیز عاجز یم. ما باید به این واقعیت اقرار کنیم، تاببهود یابیم، اعتیاد یک بیماری جسما نی، روانی و روحانی است که در تمام قسمتهای زندگی ما اثر می گذارد.

#چگونگی عملکرد#
پاسخ
✅ فقط برای امروز

? پنجشنبه بیست و هفتم آبان ماه

《 18 \ NOVEMBER 》

? خودیابی

? « قدم دهم به ما در اصلاح مشکلات زندگی خود کمک می کند و از وقوع مجدد آنها جلوگیری می نماید. »

☆ کتاب پایه☆

???????

ادامه مطلب را در لینک ذیل ، وب سایت انجمن معتادان گمنام ایران دنبال کنید :

https://na-iran.org/?p=357033

? فقط برای امروز:
حداکثر تلاش خود را با آنچه در اختیار دارم، انجام می دهم.
هر روز چیز جدیدی یاد می گیرم که فردا به من کمک خواهد کرد.

⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

ناحیه 21 (استان چهار محال و بختیاری) : 
https://phone.na-iran.org/forum-13.html
پاسخ
سلام
*ایمان عبارت است از اطمینان ما به نیرویی برتر که از مرحله اعتقادی به مرحله عمل در آمده است. به کار گرفتن این اصل روحانی به ما فرصت میدهد با امیدواری و بدون داشتن هیچ واهمه ای به وجدان گروه تسلیم شویم. ایمان دائما به ما یاد آور می شود هدایت ما توسط نیرویی برتر از خود ما صورت می گیرد. ایمان داشتن، شجاعت می خواهد، زیرا حتی با وجود دلهره و نگرانی نیز به ایمان متوسل می شویم. هر چه اثرات وجود نیروی برتر مهربان را در بین اعضای انجمن خود بیشتر می بینیم، ایمان ما هم به همان نسبت فزونی پیدا می کند.***
/چگونگی عملکرد /
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، حـمـیـد ، آریا داریوش
پذیرفته شدن از سوی دیگران واحساس محبت وامنیت که در گردهمایی های معتادان گمنام وجود دارد که ما را قادر می سازد تا بهبودی خود را به دست بیاوریم. احساس امنیت وسخن گفتن صادقانه با راهنما درمورد اعتیاد واینکه مواد مخدر چگونه بر روی زندگی ما تاثیر گذار بوده است وهرروز این حقیقت تلخ را می پذیرم که نمی‌توانیم بدون مشکل مواد مخدر استفاده کنیم.
زمانی که احساس امنیت در جلسات ومحیط آنجا را داریم راحتر مشارکت میکنیم.
???????

کتاب چگونگی عملکرد صفحه 12
پاسخ
زمانیکه متوجه شدم رهجوی‌ام لغزش کرده است به راستی داغون شدم، اما ثابت شد که این درس بسیار باارزشی برای من بود. امروز که به آن نگاه می‌کنم مثل این است که همه چیز با دور کند اتفاق است. چون او پاکی نسبتاً بلند مدتی داشت، من فکر می‌کردم که او برنامه را خوب گرفته است. وضع هر دو ما در زندگی راحتتر شد و به همین علت هر دو کمی از "خودخشنود" شده بودیم. من کارکرد قدمها به او یادآوری نمی‌کردم و او دیگر مثل گذشته به من تلفن نمی‌زد. منظور من این است که من حتی متوجه نشدم که او لغزش کرده است تا زمانیکه او خودش به من گفت. که آن هم بیش از یکسال طول کشیده بود. بهبودی من واقعاً تحت تاثیر این موضوع واقع شد. نه اینکه احساس کنم به واقع کار اشتباهی انجام داده‌ام، ولی مثل این بود که من به اندازه کافی توجه نکرده بودم. مجذوب زندگی خود بودم و بهبودی او را پیش پا افتاده محسوب می‌کردم. در نتیجه‌ی این اتفاق، من یاد گرفتم که ارزش کمک یک معتاد به معتاد دیگر به راستی بی‌نظیر است. ولیکن اگر قرار است این مفهوم کار کند من باید حاضر و در دسترس باشم. امروز دائم از رهجوهای‌ام می‌پرسم که در کجای کار با قدمهای‌شان هستند و اطمینان حاصل می‌کنم که به آنها گوش کنم و تا حد امکان در دسترس باشم. امروز من باور دارم که راهنمای بهتری هستم.

"کتاب راهنما و رهجو"
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، ssaeedg ، حـمـیـد ، آریا داریوش
جلسات گروهی با هدف ایجاد محیطی امن و مناسب برای انتقال پیام بهبودی اعضاء به یکدیگر برگزار می‌شود. ساختار جلسات NA به صورت غیر رسمی و چگونگی تشکیل آن به شرح ذیل می‌باشد:
جلسات معمولاً در اماکن عمومی برگزار و توسط اعضای انجمن اداره می‌شود.
جلسات به دو گونه باز و بسته تشکیل می‌شوند. جلسات بسته فقط مخصوص معتادان است ولی حضور عموم در جلسات باز آزاد است.
جلسات بطور مستمر(روزانه یا هفتگی) در زمان و مکان معینی تشکیل می‌شود. راهنمای آدرس و زمان برگزاری جلسات در وبسایت رسمی انجمن مندرج است.
هزینه تشکیل جلسات و سایر خدمات از محل کمک‌های داوطلبانه اعضاء تامین می‌شود.

?جزوه مجموعه اطلاعات عمومی
پاسخ
سنت ها به ما می آموزندکه درNA اعضاء درجه یک و دو نداریم و اینکه تازه واردان نیز میتوانند زندگی یک عضو قدیمی را نجات دهند و بالعکس زمانی که این واقعیت را در نظر داشته باشیم خیلی از محدودیت هایی که برای خودمان بوجود آورده ایم از بین خواهند رفت ما فقط از طریق الگو سازی میتوانیم دیگران را آموزش دهیم حتی موقعی که آموزش میدهیم چه کارهایی را  نباید کرد باز هم درحال پیام رسانی هستیم که مشارکت درباره تجربیاتمان به آن محتوا و ارزش میبخشد امید ما این است که اعضاء آینده بتوانند بهتر از ما عمل کنند و از اشتباهات ما درس بگیرند همیشه هم به این شکل نیست ماکسانی هستیم که گرایش داریم تاچیزی را از راه سخت اش یاد بگیریم

/پاک زیستن /
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، ناظر9 ، حـمـیـد ، آریا داریوش ، ناظر20
" کاربرد اصول روحانی "

قبلاًدر این فصل متوجه شدیم که خدمت در سطح شخصی ، در نتیجه کار برد اصول میسر می گردد .
با استفاده از این اصول ، ما می آموزیم که جویای راهنما و مشورت بشویم .
ما با راهنمای خود صحبت می کنیم ،مسائل مان را با دوستان NA در میان گذارده و به راهنمایی یک نیروی برتر گوش فرا می دهیم .
بعضی از اصولی که به نظر می رسند در رابطه با سنت دوم از اهمیت برخوردار باشند عبارتند از : تسلیم ، ایمان ، فروتنی ، روشن بینی ، وفاداری و گمنامی .

"چگونگے عملکرد"
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، ناظر9 ، حـمـیـد ، سالار44
نیروی موجود در گروه

《 شناخت ما از نیروی برتر به خود ما بستگی دارد....
می توانیم آن را گروه یا برنامه بنامیم
و یا آن را خداوند بنامیم. 》
☆ کتاب پایه

بسیاری از ما تا وقتی عمق عجز خود در برابر اعتیاد را کاملا نپذیریم،
در شناخت نیروی برتر مشکل خواهیم داشت.
اما وقتی این مسئله را بپذیریم،
اکثر ما حداقل تمایل داریم به درخواست کمک از نیروی برتر از بیماری خود توجه کنیم.
اولین تماس عملی ما با این نیرو در گروه NA است.
احتمالا اینجاست که باید شروع به گسترش شناخت خود از خداوند کنیم.

عشق بی چون و چرایی که اعضای که اعضای NA در هنگام کمک به یکدیگر بدون انتظار پاداش ابراز می کنند،
گواه بر وجود این نیرو در گروه است.
پاسخ
سلام 
بهبودی و لغزش

-- لغزش، یک واقعیت است و می تواند اتفاق بیفتد و اتفاق می افتد. بنا به تجربه ما کسانی که برنامه بهبودی ما را به طور روزانه دنبال نمی کنند دچار لغزش می شوند و ما آن ها را می بینیم که در جستجوی بهبودی،دوباره به انجمن باز می گردند.
این گونه افراد ممکن است قبل از لغزش، سالها پاک بوده باشند. آن ها که بخت ایارشان است ودوباره برمی گردند، در اثر این تجربه تكان شدیدی می خورند. آنها می گویند لغزش به مراتب وحشتناک تر از دوران قبلی مصرف است.
ما هرگز کسی را ندیده ایم که مطابق برنامه معتادان گمنام زندگی کند و بلغزد.

کتاب پایه
پاسخ
تنها کارى که گروه هاى ما مى توانند انجام دهند این است که بذر بهبودى را
پاشـیده و معتـادان را گردهم آورند تا معجزه همدلى، صداقت، مهربانى،مشارکت و
خدمت، کار خود را انجام دهد.
کتاب پایه ص 75
پاسخ
سلام
تمام معتادان آزاد هستند تا NA را برای حل مشکلات خود انتخاب نمایند .
بنابراین ، باید به هر معتادی فرصت دهیم برای خود تصمیم بگیرد آیا NA برای او مناسب است یا خیر ؟
ما نمی توانیم به جای او تصمیم بگیریم .

"چگونگے عملکرد"
____
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، حـمـیـد ، آریا داریوش ، ناظر20
اصل روحانی گمنامی به ما يادآور می‌شود همگی درمعتادان گمنام با یکدیگر برابریم. فهمیدن خواست نیرویی برتر،درانحصار شخص یا گروه خاص قرار ندارد .باابراز محبت، توجه و احترام به دیگران و بدون توجه به احساسات شخصی خوددرباره یک نفر ،اصل گمنامی را تمرین می کنیم.

#چگونگی عملکرد#
پاسخ
*اکثر ما سوابق ناخوشایند متعددی در رابطه با مفهوم لغت اخلاقی داریم. این لغت برای ما به معنی چسبیدن به یک سری معیارهای خشک و بی روح رفتاری بود. یا ممکن است باعث شود ما به بعضی افراد که آنها را متقی و با اخلاق می دانیم، فکر کنیم. کسانی که آنها را بهتر و برتر از خود می دانیم. شنیدن این لغت ممکن است اشتیاق ما برای سرکشی و آشوب بر علیه اخلاقیات اجتماعی و یا رنجش ما از مقامات که هرگز از اخلاق و رفتار ما راضی نمی شدند را بیدار و زنده کند. این که کدام یک از این موارد درباره شخص ما صدق می کند مسئله ای است که ما باید شخصا آن را تعیین کنیم. اگر هر یک از موارد مذکور در مورد ما حقیقت داشته باشد می توانیم ناراحتی خود را از طریق نگاهی متفاوت به اخلاق کاهش دهیم.

#راهنمای_کارکرد_قدم
پاسخ
در موقع به کار گیری قدم ششم، باید این مطلب مهم را به خاطر داشته با ما انسان هستیم و نباید توقعات بیجا از خود داشته باشیم. قدم ششم، قدر است. اصل روحانی این قدم، تمایل می باشد. قدم ششم به ما کمک می کند - مسیری روحانی به حرکت درآییم، اما ما انسان هستیم و گاه از مس خواهیم شد.
------------
کتاب پایه/قدم ششم
پاسخ
سنت پنج و شش آنقدر به هم نزدیک هستند که سخت بتوان درباره یکی صحبت کرد بدون اینکه دیگری مطرح شود  هدف ما رساندن پیام به معتاد در حال عذاب است ما فقط می توانیم این کار را زمانی انجام دهیم که خودمان بدانیم پیاممان چه چیز است و چه چیز نیست  سنت شش توسط یادآوری ما بر حفظ تمرکز از هدف اصلی مان حمایت می کند اگر ما به خود اجازه به عاریت دادن نام منابع یا تایید کردن دیگران را بدهیم در اصل قدرت پیام خود را کم کرده ایم  اگر براین حقیقت واقف باشیم که پیام ما چیزی است که ما را به وجود می آورد  آنگاه دیگر نیازی به وابستگی یا تایید نداریم  اصول راهنما روح سنتها سنت ششم  شاد باشید دوستان???
پاسخ
" کاربرد اصول روحانی "

قبلاًدر این فصل متوجه شدیم که خدمت در سطح شخصی ، در نتیجه کار برد اصول میسر می گردد .
با استفاده از این اصول ، ما می آموزیم که جویای راهنما و مشورت بشویم .
ما با راهنمای خود صحبت می کنیم ،مسائل مان را با دوستان NA در میان گذارده و به راهنمایی یک نیروی برتر گوش فرا می دهیم .
بعضی از اصولی که به نظر می رسند در رابطه با سنت دوم از اهمیت برخوردار باشند عبارتند از : تسلیم ، ایمان ، فروتنی ، روشن بینی ، وفاداری و گمنامی .

"چگونگے عملکرد"
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، حـمـیـد ، سالار44 ، حسین یاری ، آریا داریوش
اشتیاق همیشه دیده نمی شود و نمیتوان مقدارِ آن را تعیین کرد. مُقَیَد بودن ما به NA هر چقدر هم بی مایه و سطحی یا ژرف و عمیق باشد در هر صورت مربوط به خودمان است. هیچ کس حق ندارد به ما بگوید که شوقِ ما به اندازه ی کافی خوب است یا مناسب نیست. یا آن که ما می توانیم عضوِ انجمن باشیم یا نباشیم. راه همیشه باز است؛ ما می توانیم تصمیمِ خود را در هر زمانی بگیریم یا نگیریم.

روح سنت های
سنت سوم
پاسخ
ما راه جدیدی برای زندگی آغاز می کنیم، راهی که شعف و شادی بسیاری برای ما به همراه خواهد داشت. با این همه، بهبودی، ما را از درد و رنج کاملا رها نمی کند. زندگی آن طور که هست، مجموعه ای از لحظات شادی و غم است. در زندگی اتفاقات زیبا و لحظات دردناک باهم در آمیخته اند. ما تجربیات مختلف عاطفی و احساسی را در اتفاقات زندگی المس خواهیم کرد. با نگرشی صادقانه به آنچه در اثر اعتیاد بر سر ما آمده است، متوجه عاجز بودن و غیر قابل اداره بودن زندگی می شویم. با کنار گذاشتن دستاویزها و پلهایی که برای بازگشت به جا گذاشتیم، اعتیاد خود را پذیرفته و تسلیم می شویم و سپس امیدی را که بهبودی پیش روی ما گذاشته است، تجربه می کنیم.
/چگونگی عملکرد/
پاسخ
در روز راهنما در NA اگر بخواهید یک جمله به راهنمای خود بگویید......

چه میگویید❓
پاسخ
هیچ فلسفه یا اعتقادی به تنهایی نمیتواند توضیح دهد یا تعریف کند که راهنما چیست یا چه کار میکند. در طی سالها، راهنما گرفتن و رهجو شدن به صورت ابزار اساسی و مهم برنامه NA درآمده است و به طرق مختلفی به کار گرفته میشود. رابطه ی بین راهنما و رهجو برای بعضی از اعضا خصوصی و شخصی است.
یک راهنما در NA عضوی با تجربه است که ما به او جهت دریافت کمک در برنامه بهبودی خود مراجعه میکنیم. خیلی از اعضا بر این باور هستند که رابطه ی راهنما و رهجو یک بخش حیاتی در فرآیند بهبودی است و به همراه دوازده قدم و دوازده سنت یکی از اصول پایه ای برنامه ی بهبودی NA به حساب میآید. ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر در این رابطه به خوبی نشان داده میشود.

"کتاب راهنما و رهجو"
پاسخ
- ما راه جدیدی برای زندگی آغاز می کنیم، راهی که شعف و شادی بسیاری برای ما به همراه خواهد داشت. با این همه، بهبودی، ما را از درد و رنج کاملا رها نمی کند. زندگی آن طور که هست، مجموعه ای از لحظات شادی و غم است. در زندگی اتفاقات زیبا و لحظات دردناک باهم در آمیخته اند. ما تجربیات مختلف عاطفی و احساسی را در اتفاقات زندگی المس خواهیم کرد. با نگرشی صادقانه به آنچه در اثر اعتیاد بر سر ما آمده است، متوجه عاجز بودن و غیر قابل اداره بودن زندگی می شویم. با کنار گذاشتن دستاویزها و پلهایی که برای بازگشت به جا گذاشتیم، اعتیاد خود را پذیرفته و تسلیم می شویم و سپس امیدی را که بهبودی پیش روی ما گذاشته است، تجربه می کنیم.

#چگونگی عملکرد#
پاسخ
هر دردى بالاخره روزى تمام خواهد شد .
 با دعا ، مراقبه و مشاركت ، افكار خود را از تمركز بر روى ناراحتى به دور نگاه مى‌داريم
 و قدرت حفظ اولويت‌هاى خود را پيدا مى‌كنيم .
 در اين‌گونه مواقع در صورت امكان بسيار مهم است كه ما در تمام ساعات با اعضاى انجمن در تماس و رابطه باشيم .
اين بسيار شگفت‌انگيز است كه چطور مغز ما دوباره به حالات سابق برمى‌گردد و طرز تفكر قبلى دوباره زنده مى‌شود . 
پاسخ
رابطه با نیروی برتر

پس از سال ها پاکی، درک و تجربه مان از شخصیت مان با اوایل پاکی بسیار متفاوت است. ما دیگر هویتی و ورای یک ”معتاد” برای خود داریم و شک می کنیم که آیا برچسب اعتیاد هنوز برای ما مناسب است و آیا هنوز متعلق به انجمن هستیم؟

پاک زیستن صفحه ۳۴
پاسخ
 سپاس شده توسط ssaeedg ، ناظر11 ، حـمـیـد ، سالار44
آن روحیۀ عشقی که ما در NA از خود بروز می دهیم،
 ازقدرتمندترین داشته هایمان به شمار می رود .

کتاب پایه این پدیده را "جریان داشتن انرژی زندگی از یک شخص به شخصی دیگر" می نامد
 و زمانی که ما در جلسات مان بازگشت زندگی را به یک معتاد مشاهده می کنیم, چنین پدیده ای را درعمل می بینیم.
 اساسی ترین بخش طرز رفتار و تجربه مان, درآغوش گرفتن یکدیگر است.
 انجمن معتادان گمنام از عشق تشکیل شده است.

پاک زیستن
پاسخ
(۱۳۹۸/۱۲/۶، ۱۲:۱۰ عصر)admin نوشته است: نشریه خوانی
مرجع شدن برای همه کس جذاب است. اکثر کسانیکه تبدیل به مرجع می‌شوند، در واقع برای این جایگاه داوطلب نشده‌اند. زمانیکه ما در انجمن به این مقام دست پیدا می‌کنیم، دیگر نمی‌توانیم که چگونه باید از آن دست بکشیم. اگر دیگران بخاطر طول مدت پاکی ما یا بخاطر خدمات‌مان، با ما به گونه‌ای متفاوت رفتار کنند، ممکن است احساس تنهایی و عجیبی بما دست بدهد. هرقدر کمتر باور داشته باشیم که مستحق این توجه هستیم، احساس عدم‌امنیت در ما بیشتر می‌شود و بیشتر می‌شود و بیشتر بدنبال تائید دیگران می‌گردیم. زمانیکه از این برهه از زندگی گذر کنیم، می‌توانیم به عقب نگاه کنیم و ببینیم که تلاش برای ستاره شدن در یک انجمن گمنام تا چه حد خنده‌دار است. اما وقتی که ما در این جایگاه قرار می‌گیریم، ممکن است احساس کنیم که مسئله‌ای مهمتر از حفظ آن در دنیا وجود ندارد. یکی از اعضاء با طول پاکی بسیار زیاد می‌گفت: "زمانیکه تازه‌وارد بودم، اعضاء دیگر به من عشق دادند، اما مرا لوس نکردند. من از آنها تقاضا دارم که حال نیز اینکار را نکنند. اینکار تحقیر کننده است و باعث جدایی من از دیگر معتادان درحال بهبودی می‌شود." اینکار منزوی کردن و جدا ساختن است، که بسیار برای فرد خطرناک می‌باشد.

کتاب پاک زیستن Heart
پاسخ
خطرى که همیشه وجود دارد این
است که درمورد خطاهایمان اغراق
کنیم. به همان نسبت اگر نقش خود
را موجه یا کم اهمیت جلوه دهیم،
باز هم به استقبال خطر رفته ایم!!
-----------------
قـــــدم پنجم_کتاب پـــــایه
پاسخ
پاداشهای زندگی

چهارشنبه10 آذر

«فقط برای اراده خداوند برای خود شروع به دعا میکنیم. بدین ترتیب، فقط چیزی را به دست می آوریم که قادر به اداره آن هستیم.»

کتاب پایه

وقتی با خداوند صحبت میکنیم، باید به خاطر داشته باشیم که در دنیای واقعی زندگی میکنیم. پاداشهایی کسب میکنیم و یاد میگیریم چگونه  آنها را اداره کنیم. محدود کردن دعاهای خود به تقاضای آگاهی از اراده خداوند، قدرت اجرای آن و توانایی زندگی کردن با نتایج و عواقب، تضمین میکند که چیزی را بیشتر از حد توان اداره خود به دست نمی آوریم.
پاسخ
حــتــی ســالــها پــس از بــهبــودی نــیــز ،از ایــنــڪــه زنــدگــی مــا مــجــددا غــیــر قــابــل اداره شــود، در امــان نــیــســتــیــم .اگــر مــشــڪــلــات روی هم انــبــاشــتــه شــونــد واز ســوی دیــگــر،مــنــابــع مــقــابــلــه مــابــا ایــن مــشــڪــلــات ضــعــیــف شــده بــاشــد، مــمــڪــن اســت دوبــاره احــســاس ڪــنــیــم نــمــیــ‌تــوانــیــم اقــدام ســازنــده ای بــرای زنــدگــی خــود انــجــام دهیــمــ؛چــرا ڪــه ڪــنــتــرل خــود را از دســت داده ایــم ودر رنــج وعــذاب هســتــیــمــ

چــگــونــگــی عــمــلــڪــرد
پاسخ
بعضی لغات هستند که در NA معنی متفاوتی با باقی دنیا دارند.
برای مثال وقتیکه ما درباره اعتیاد صحبت می‌کنیم ، منظورمان بیماری روحانی است که بر تمام زمینه‌های زندگی تاثیر می‌گذارد.
زمانیکه درباره سلامت عقل مشارکت می‌نماییم، علاقه‌ای به مفاهیم بالینی آن نداریم، بلکه منظورمان : نگاه کردن به تجارب شخصی‌مان است که کمک می‌کند تا درکی شخصی‌ای که برای‌مان کار می‌کند را پیدا کنیم و وقتیکه درباره رهبری در NA صحبت می‌کنیم ، منظور این نیست که بعضی از اعضاء قدرت و اختیار بیشتری از دیگران دارند.
رهبری در اینجا به معنی به مشارکت گذاشتن تجربه خود با روحیه‌ای همراه با فروتنی و اتحاد است.
ما رهبری در NA را توسط خدمت ایثارگرانه تمرین می‌کنیم. هر نوع خدمتی را که به عهده بگیریم، همیشه معتاد درحال عذاب را در تمام فعالیت‌هایمان بخاطر خواهیم داشت، و در عین حال پذیرش، شهامت و اقدام و عمل را تمرین خواهیم کرد.

"کتاب پاک زیستن"
پاسخ
نیروی برتر ما همیشه در دسترس همگی ماست. وقتی آگاهی از خواست او را برای خود جویا می‌شویم راهنمایی لازم را دریافت می‌کنیم.  به تدریج خدا محوری مان، بیشتر از خود محوری مان می‌شود. یأس مان تبدیل به امید می گردد. تغییر ما همچون با ناشناخته ها که منبع  بزرگی برای ترسند، ارتباط پیدا می‌کند . نیروی برتر ما، منبع شهامتی است که برای روبرو شدن با ترس به آن نیاز داریم.

#کتاب پایه
پاسخ
یک راهنما  در  NA عضوی با تجربه است که ما به او جهت دریافت کمک در برنامه بهبودی خود مراجعه می کنیم .
    خیلی از اعضا بر این باور هستند که رابطه ی راهنما و رهجو یک بخش حیاتی در فرآیند بهبودی است و به همراه دوازده قدم و دوازده سنت یکی از اصول پایه ای برنامه ی بهبودی NA به حساب می آید.

ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر در این رابطه به خوبی نشان داده میشود.
--------------------
کتاب راهنما و رهجو
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، آریا داریوش ، ناظر20
مانند همه فرآیندهای یادگیری "دعا کردن فقط برای آگاهی از اراده نیروی برتر برای ما و قدرت اجرای آن" مستلزم تمرین است.
نگرش های خودخواهانه و خودسرانه ای که در دوران اعتیاد پیدا کردیم، یک شبه برطرف نمی شوند.
 این نگرش ها ممکن است نحوه دعا کردن ما را تحت تأثیر قرار دهند.
حتی ممکن است بدین شکل دعا کنیم:
 «من را از این نقص شخصیتی رها کن تا خوب به نظر برسم.»

هر چه نسبت به عقاید و تمایلات خود صریحتر باشیم،
 تشخیص اراده ما از اراده نیروی برتر آسانتر خواهد بود. شاید در دعا بگوییم:
 «خدایا صرفاً به اطلاع می رسانم که این چیزی است که من در این موقعیت می خواهم. با این وجود، خواستار تحقق اراده تو هستم، نه اراده خود.»
 وقتی بدین ترتیب عمل می کنیم، برای اذعان و قبول راهنمایی نیروی برتر خود آمادگی پیدا می کنیم. 
v
فقط برای امروز:
 ای نیروی برتر، آموخته ام که به راهنمایی تو اعتماد کنم.
با این وجود، هنوز عقاید خود را درباره شیوه دلخواه زندگی خود دارم.
 بگذار این عقاید را در میان بگذارم و بعد اجازه بده تا اراده تو برای من را به روشنی درک کنم.
در نهایت، بگذار اراده تو، نه اراده من تحقق یابد.

کتاب پایه

فقط برای امروز
پاسخ
با تغییر رفتار، دیگر رد پایی از هرج و مرج وصدمه از خود باقی نمی گذاریم. ما دريافته ایم که بعضی از خسارت ها را نمیتوان خنثی کرد مواردی هست که خساراتی که زده ایم برای دیگران غیر قابل بخشش است .اگر بخواهیم بدون احساس گناه، شرم و افسوس که مارا دردام خود-تخریبی گرفتار می‌کند، زندگی کنیم لازم است تا جبران خسارت کنیم. اما تنها با نشستن و صحبت دراین مورد با شخصی که به او خسارت زده ایم ،فرایند جبران خسارت آغاز یاپایان نمی یابد با کمک راهنمای خود، با واقعیت کاری که انجام داده‌ایم آشنا می شویم وان را میپذیریم، وسپس فرآیند پذیرش پیامدهای  اعمالمان آغاز می‌شود.

#پاکزیستن#
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر11 ، آریا داریوش
قلبِ NA وقتی درحالِ تپش است که دو معتاد بهبودیِ خود را با یکدیگر در میان بگذارند. این ضربانِ قلب، همان "NA تحتِ این عنوان" است...

"اصولِ راهنما  ۲۱۳"
پاسخ
---ما راه جدیدی برای زندگی آغاز می کنیم، راهی که شعف و شادی بسیاری برای ما به همراه خواهد داشت. با این همه، بهبودی، ما را از درد و رنج کاملا رها نمی کند. زندگی آن طور که هست، مجموعه ای از لحظات شادی و غم است. در زندگی اتفاقات زیبا و لحظات دردناک باهم در آمیخته اند. ما تجربیات مختلف عاطفی و احساسی را در اتفاقات زندگی المس خواهیم کرد. با نگرشی صادقانه به آنچه در اثر اعتیاد بر سر ما آمده است، متوجه عاجز بودن و غیر قابل اداره بودن زندگی می شویم. با کنار گذاشتن دستاویزها و پلهایی که برای بازگشت به جا گذاشتیم، اعتیاد خود را پذیرفته و تسلیم می شویم و سپس امیدی را که بهبودی پیش روی ما گذاشته است، تجربه می کنیم.

/چگونگی عملکرد/
پاسخ
«روابط می تواند حوزه شدیداً دردناکی باشد.»
کتاب پایه
vvvvvvvvv
عشق برای برخی از ما مانند اکسیر است. 
اما نمی توانیم فراموش کنیم که ما فقط از اعتیاد رهایی موقتی روزانه پیدا کرده ایم.
 حفظ این رهایی موقتی روزانه باید در زندگی هر معتاد در حال بهبودی بالاترین اولویت باشد.  
ممکن است دوستان قدیمی و راهنمای خود را در این فرآیند فراموش کنیم.
سپس، وقتی اوضاع وخیم می شود، اغلب احساس می کنیم دیگر نمی توانیم با افرادی که قبل از رابطه عاشقانه ما به ما کمک کردند، ارتباط برقرار کنیم.
این باور می تواند زمینه لغزش را فراهم کند.
 از طریق انجام برنامه خود و حضور در جلسات به طور مداوم، اطمینان حاصل می کنیم
 که حتی وقتی عمیقاً در رابطه ای عاشقانه غرق شده ایم،
 شبکه ای از بهبودی را در اختیار داریم.    
تمایل ما برای برقراری رابطه عاشقانه طبیعی است.
اما نباید فراموش کنیم که:

بدون برنامه خود، حتی سالم ترین رابطه نیز ما را در برابر قدرت اعتیاد حفظ نمی کند. 
پاسخ
به نظر ما بهترین شرایط وقتی وجود دارد که معتادان بتواند علنی و آزادانه,هروقت وهر جا که انتخاب کنند,در جلسات  NAشرکت کرده و به همان صورت آزادانه جلسات را ترک  کنند.

(کتاب پایه)
پاسخ
بعضی اوقات خود نیز از جذابیت انجمن متعحب می شویم. وقتی که اجازه می دهیم دیگران بهبودی ما و مفهوم داشتن چنین انجمنی در زندگی مان را مشاهده می کنند. برای ما غیر عادی نیست که بشنویم یک غیر معتاد آه بکشد و بگوید : " کاش من هم چنین چیزی داشتم. " آنها زیبایی این نعمت را می بینند ، اما ریسکی که در را رسیدن به عضویت باید بپذیرند را درک نمی کنند و نمی دانند که ما چه چیزها از سر گذرانده ایم تا به داشتن یک صندلی در انجمن رسیده ایم. اگر خوش شانس باشند هیچ وقت هم آن را درک نمی کنند. ما باید خوشحال باشیم که آنها خوش شانس بوده اند و در عین حال سپاسگزار باشیم که ما این انجمن را داریم.

( پاک زیستن )
پاسخ
هدف ما در بهبودی رسیدن به بیداری معنوی است و با شروع این فرآیند به آن نزدیک می شویم .
هر بار که این راه را طی می کنیم بیداری معنوی ما کمی بیشتر می شود.

کتاب پایه قدم چهار
پاسخ
"جلب رضایت افراد" را به عنوان مثال در نظر بگیرید.
 آیا واقعاً آنقدر بد به نظر می رسد؟
جلب رضایت افراد صرفاً بدین معناست که با افراد با مهربانی رفتار کنیم، درست است؟
 نه کاملاً.
 اگر با صراحت بگوییم، این امر بدین معناست که فریبکار و متقلب باشیم.
 در واقع، درباره احساسات، باورها، نیازهای خود دروغ می گوییم
و سعی می کنیم با چرب زبانی رضایت دیگران را نسبت به خواسته های خود به دست آوریم.     

یا شاید فکر می کنیم "خونسرد" هستیم.
 اما آیا "خونسردی" به معنای نادیده گرفتن کارهای خانه، اجتناب از رویارویی با مسائل و عادت کردن به یک زندگی یکنواخت و راحت است؟
 اگر این طور باشد، نام آن "تنبلی" یا "مصامحه" یا "ترس" است.  
بسیاری از ما در تشخیص نواقص شخصیتی خود مشکل داریم.
 اگر این طور است، می توانیم با راهنما یا دوستان 
NA صحبت کنیم.
 رفتار خود را به طور واضح و صادقانه برای آنها شرح می دهیم و برای شناسایی نواقص خود از آنها کمک می خواهیم.
با گذشت زمان، به تدریج بهتر قادر به تشخیص نواقص شخصیتی خود می شویم و از آنها با اسم واقعیشان نام می بریم. 
v
فقط برای امروز:   
از نواقص خود با اسم واقعیشان نام می برم. اگر در انجام این کار مشکل دارم، از راهنمای خود کمک می گیرم. 
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر12 ، ناظر9 ، حـمـیـد ، ناظر11 ، آریا داریوش
ما زندگی روحانی تری را شروع می کنیم
از این فکر که چه چیز از دنیا یا حتی بهبودی گیرمان می آید دست بر می داریم کارهایی که برای تقویت و تغذیه روح خود انجام می دهیم برایمان به صورت عادت در خواهند آمد و حتی مشتاق به انجام آنها خواهیم شد.

« راهنمای کار کرد قدم »
پاسخ
معتادانی را دیده ایم که به انجمن ما آمدند و با امتحان برنامه بهبودی ما مدتی پاک ماندند ، اما بعضی از آنها پس از مدتی ، تماس خود را با دیگر معتادان در حال بهبودی از دست دادند و در نهایت ، اعتیاد مجددا در زندگیشان فعال شد .   آنها فراموش کردند که در واقع مصرف مواد مخدر در همان بار اول ، جریان مرگ آور اعتیاد را دوباره به حرکت در می آورد .
------------------
‏کتاب پایه - فصل بهبودی و لغزش
پاسخ
اغلب ما حداقل یک نفر را داریم که برای جبران خسارت به او مدیون هستیم ولی در ضمن همین شخص نیز ممکن است به ما آزارهایی رسانده باشد و به احتمال زیاد ما هنوز او را نبخشیده ایم و به همین دلیل گنجاندن نام او در این فهرست برای مان مشکل می باشد ، با این همه ما باید این کار را بکنیم . ما مسئول اعمال خودمان هستیم و جبران خسارت می کنیم چون مدیون هستیم .

"چگونگے عملکرد"
پاسخ
اگر درست فکر کنیم بخاطر خواهیم آورد که ما هم اوایلی که تازه‌وارد بودیم حرفهایی از دهان اعضا دیگر یا سخنرانان NA شنیده بودیم که در آن موقع آنرا درک نمی‌کردیم.
اما مدتها بعد برای ما دلیلی جهت امیدواری یا باعث حل مشکلات‌مان شدند.
ما پیام را می‌رسانیم و آنرا آزادانه و بدون چشم داشت به مشارکت می‌گذاریم اما هیچ‌وقت نمی‌توانیم آنرا به زور به کسی بقبولانیم.
اصلی که در مورد روابط عمومی انجمن ما بکار گرفته شده است یعنی جاذبه نه تبلیغ به خوبی در مورد سعی شخصی ما در رساندن پیام کاربرد دارد.
بدترین لحظات عدم سلامت عقل موقعی است که درون ما با بیرون ما همخوانی ندارد،
یعنی مواقعی که:کارهایی انجام می دهیم که برخلاف باورهایمان است،یا به نحوی در حال زندگی با دروغهای خود هستیم،یاواقعیات زندگی خود را انکار می کنیم.
قطع شدن ارتباط بین آنچه که باور داریم وآنچه که در حال انجامش هستیم،کافیست تا هر کسی را دیوانه کند،که این میتواند لغزش را به دشمنی نیرومند تبدیل کند‌.

(پاک زیستن )
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، ناظر9 ، حـمـیـد ، آریا داریوش
فقط برای امروز، خیلی عالیه خواستم مشارکت کنم با شما
ترس از تغییر     

«با کارکرد قدمها،
 اراده نیرویی برتر را می پذیریم.. ترس از ناشناخته ها را کنار می گذاریم. آزاد می شویم.»
کتاب پایه
v
زندگی مجموعه ای از تغییرات بزرگ و کوچک است.
اگرچه ممکن است این حقیقت را از لحاظ فکری بپذیریم،
 احتمالاً اولین واکنش عاطفی ما نسبت به تغییر، ترس است.
 به دلایلی تصور می کنیم که تغییر صدمه خواهد زد و برای ما مصیبت بار خواهد بود.
احتمالاً از تصور زندگی بدون مصرف مواد بسیار وحشت زده بودیم،
 در حالی که این بهترین اتفاقی است که تا به حال برای ما افتاده است.
احتمالاً شغلی را از دست داده ایم که تصور می کردیم بدون آن خواهیم مرد،
اما بعدها به هیجان و رضایت شخصی بیشتری در شغل جدید خود دست یافتیم.
 وقتی در دوران بهبودی ریسک می کنیم،
 احتمالاً تغییرات بیشتری را تجربه می کنیم.
موقعیت های قدیمی را کنار می گذاریم و برای موقعیت های جدید آماده می شویم.  
با وجود همه نوع تغییراتی که روی می دهد،
چنگ زدن به چیزی آشنا و تلاش برای حفظ آن امری کاملاً طبیعی است.
آرامش در نیرویی برتر از ما پیدا می شود.
 هر چه بیشتر اجازه دهیم تغییرات در جهت نیروی برتر روی دهد،
 بیشتر اعتماد پیدا می کنیم که این تغییرات به صلاح ما هستند.
 ایمان جایگزین ترس خواهد شد و ما از صمیم قلب می دانیم همه چیز به خوبی پیش می رود.
v
فقط برای امروز:
  وقتی از ایجاد تغییری در زندگی خود واهمه دارم،
 با دانستن اینکه
اراده خداوند برای من خوب است،
 آرامش پیدا می کنم. 
پاسخ
 سپاس شده توسط Darush sistan ، حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر11 ، آریا داریوش
-----------اصل تحمل به ما یادآوری می کند که نباید راجع به یکدیگر قضاوت کنیم .
بیماری اعتیاد هیچ کس را مستثنی نمی کند . همچنین NA هرگز کسی را که علاقه به قطع مصرف داشته باشد از خود نمی راند .
ما می آموزیم معتادانی را که سوابق اعتیادی یا زندگی شان با ما تفاوت دارد متحمل و پذیرا شویم .
هرگز از یاد نبریم که ما نقاط ضعف داریم و از هیچ یک از افراد جلسه بهتر و برتر نیستیم .

"چگونگے عملکرد"
پاسخ
---------
ممکن است باور داشته باشیم که فقط یک راه در NA هست که کارایی دارد، و آن همان راهی است که تا کنون برای ما کار کرده .
اگر یک تمرین یا روش خاص زندگی ما را نجات داده باشد، احتمالاً از انحراف از آن راه اجتناب می کنیم.
این استحکام و ثبات رای ، می تواند زندگی مارا نجات دهد و در هنگام پیام رسانی خیلی مفید واقع شود.
اما این تفکر و نحوه برخورد محکم ، این خطر را هم دارد که مارا به انسانی لجوج و خودسر و با افکاری بسته تبدیل کند، تا مانع راه اعضایی شویم که مانند ما عمل نمی کنند .

( پاک زیستن)
پاسخ
ما متوجه می شویم که اگر بخواهیم از نیروی برترمان درک وبرداشت ثابتی داشته باشیم در واقع مثل آن است که او را در یک قالب سنگی وجامد در ذهن خودمان قرارداده باشیم.اگر در ذهنمان از نیروی برتر تصویر ثابتی بسازیم و او را در این قالب فکری خود محدود کنیم فرصت های بی شماری را از دست خواهیم داد. به محض آنکه تعریف مطلق و از پیش مطرح شده ای برای نیروی برترمان پیدا کنیم تمامی رشد روحانی ما متوقف خواهد شد

چگونگی عملکرد قدم 11
پاسخ
رابطه با دیگران

برای بعضی از ما فقط  شنیدن داستان زندگی خود یا هم ذات پنداری به این معنی است که حتماً کسی پیدا می شود تا گذشته ای هم سان ما داشته باشد یا باورهایش به مانند باورهای ما باشد. عدم اتفاق افتادن سریع این مسئله، می‌تواند تجربه ای مایوس کننده و ترسناک برای ما باشد. و بعضی از ما بگوییم، من می دانم که این برنامه کارآیی دارد، اما نه برای کسی مثل من. 

پاک زیستن صفحه 45
پاسخ
-------اصول معتادان گمنام ، ابزاری است که نیاز داریم تا با مسائل زندگی روبرو شویم. خواستار آگاهی از اراده نیروی برتر شدن ، مارا به اشتیاق های قلبی مان نزدیکتر می کند ، یعنی احساس دوست داشتنی بودن، مفید بودن و اینکه جزئی از کل هستیم.

( پاک زیستن )
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، آریا داریوش
تسلیم به معنای رها شدن از دستاویزهای سر راه بهبودی و تمایل به تجربه نگرشی جدید به زندگی است.
(چگونگی عملکرد)

از ابتدا باید بپذیریم که ایجاد تغییر اساسی در زندگی،به گذشت زمان،داشتن عزم راسخ و شهامت بستگی دارد.

(چگونگی عملکرد)

تسلیم یعنی اعتقاد قلبی به جایزالخطا بودن انسان و تصمیم خالصانه برا اتکا کردن به نیرویی برتر از خود.
(چگونگی عملکرد)

از ابتدا باید بپذیریم که ایجاد تغییر اساسی در زندگی،به گذشت زمان،داشتن عزم راسخ و شهامت بستگی دارد.
(چگونگی عملکرد)
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، آریا داریوش
-----در شخصیت خود آزار ما گرایشی وجود دارد که خواهان شکست ماست. اکثر ما احساس می کنیم که لایق موفقیت نیستیم، این احساس در تمام معتادان مشترک است، افسوس به حال خود یکی از نواقص مخرب ماست و تمام انرژی مثبت را از ما می گیرد، ما توجه مان را بر روی هرچیزی که به مراد دلمان پیش نمی رود متمرکز کرده و تمام زیبایی های دیگر زندگی را فراموش می کنیم.

كتاب پايه / بهبودی و لغزش
پاسخ
 سپاس شده توسط ssaeedg ، ناظر9 ، حـمـیـد ، ناظر11 ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
سلام خدمتگزاران انجمن

--خدمت عاشقانه به معنای زندگی روحانی است. اول می گیریم ، بعد باز پس می دهیم و سپس به مشارکت می گذاریم.
( پاک زیستن)
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، حـمـیـد ، ناظر11 ، هامی ، آریا داریوش
ما به عنوان معتاد كسانى هستيم كه مصرف هر ماده‌ ای كه افكار و احساسات را تغيير دهد در هر قسمت زندگی مان توليد اشكال می كند
بيمارى اعتياد به مراتب فراگيرتر از مصرف موادمخدر است
بسيارى از ما معتقديم كه اين بيمارى مدتها قبل از اولين بار مصرف در ما وجود داشته است
اكثر ما قبل از آمدن به برنامه معتادان گمنام خود را معتاد نمی دانستيم و اطلاعاتى كه در دسترس داشتيم از جانب كسانى بود كه خود اطلاعات نادرستى داشتند
ماتصور می كرديم تا وقتى كه بتوانيم مصرف خود را براى مدتى متوقف كنيم اشكالى در كار نيست
ما به توقف هایمان نگاه می كرديم نه به مصرفمان

کتاب پایه
فصل معتاد کیست

شاد باشید دوستان
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، Darush sistan ، حـمـیـد ، ناظر11 ، هامی ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
-----------------------------------------صداقت تنها راه درمان بیماری ماست!

تجربه ما نشان می دهد که هیچ دارویی نمی تواند بیماری ما را درمان کند ...!

با آنکه قدرت مقاومت جسمی و فکری مهم است اما بسیاری از داروها برای شعله ور کردن آتش حساسیت احتیاج به وقت زیادی ندارند ...!

واکنش ما به مواد مخدر عامل اعتیاد ما است نه مقدار مصرف ما ...!

کتاب پایه/ معتاد کیست
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر11 ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
مدت ها پس از اینکه وسوسۀ مصرف از ما گرفته شد, بسیاری از ما هنوز درجستجوی نوعی لذت آنی بوده و تلاش
می کنیم آن را به طرق مختلفی بدست بیاوریم. آن حس هیجان طلبی ما را به سمت یک زندگ ی پر, هیجان آمیز و مملو
از ماجرا هدایت می کند. از ریسک برداشتن هراس نداریم و در پی فرصتی هستیم تا آنچه را که همیشه در آرزویش
بوده ایم انجام دهیم. اگرچه بعضی اوقات به نظر می رسد به آدرنالین خود اعتیاد پیدا کرده ایم و چه با قمار یا نزدیکی
جنسی یا بوجود آوردن ماجرا در زندگی مان, آنقدر سریع هیجان زده می شویم که به سختی می توانیم به حالت طبیعی
خود بازگردیم. هنگامی که تلاش می کنیم احساس خاصی را از میان برداریم و یا خلأ خود را پر کنیم, ممکن است
خود را با رفتارهای مخاطره آمیز سرگرم کنیم. هریک از ما مسئولیم نقطۀ تعادلی را مابین "درجستجوی یک لذت آنی
و مخرب بودن" و "یک زندگی واقعأ غنی داشتن" برای خود پیدا کنیم.
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، ناظر11 ، هامی ، Reza.azimi ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
.........از همــان اولــیــن لــحــظــه ورود بــه جــلــســات NA، مــا ایــجــاد رابــطــه را تــجــربــه مــیـ ـ‌ڪــنــیــمــ. خــوش آمــدی ڪــه بــه مــا بــه عــنــوان تــازه وارد گــفــتــه مــیــ‌شــود، بــرای همــیــشــه بــه یــاد مــا مــیــ‌مــانــد. اڪــثــر مــا در مــورد ایــنــڪــه در جــلــســات بــرای اولــیــن بــار پــس از ســالــ‌ها بــا مــا مــثــل یــک انــســان رفــتــار شــد، مــشــارڪــت ڪــرده ایــمــ" در آن اولــیــن جــلــســه پــس از مــدت های طــولــانــی ڪــســی مــانــنــد یــک انــســان بــا مــن رفــتــار ڪــرد،و نــه مــثــل یــک مــشــڪــل یــا مــســئلــه پــیــش پــا افــتــاده." ایــن واقــعــیــت ڪــه افــرادی بــه مــا خــوش آمــد گــفــتــنــد ،بــا مــا هم نــشــیــنــی ڪــردنــد و حــتــی مــا را در آغــوش ڪــشــیــدنــد، بــدون ایــنــڪــه در عــوض چــیــزی از مــا بــخــواهنــد خــیــلــی شــگــفــتــ‌انــگــیــزتــر بــود تــا پــیــامــی ڪــه بــه طــور شــفــاهی شــنــیــدیــمــ.

/پــاک زیــســتــنــ/ 
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، ناظر11 ، حـمـیـد ، هامی ، Reza.azimi ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
صداقت تنها راه درمان بیماری ماست!

تجربه ما نشان میدهد که هیچ دارویی نمیتواند بیماری ما را درمان کند ...!

با آنکه قدرت مقاومت جسمی و فکری مهم است اما بسیاری از داروها برای شعله ور کردن آتش حساسیت احتیاج به وقت زیادی ندارند ...!

واکنش ما به مواد مخدر عامل اعتیاد ماست نه مقدار مصرف ما ...!

*کتاب پایه/ معتاد کیست*
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، هامی ، Reza.azimi ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
 پیام جلسات ما

«این حقیقت که همه گروه ها بر رساندن پیام تمرکز میکنند، هماهنگی ایجاد میکند؛
معتادان می توانند روی ما حساب کنند.»
کتاب پایه
v
 بحث درباره موضوعات جنجال برانگیز می تواند جذاب باشد،
 اما جای آن در جلسه 
NA نیست.
مشارکت ما درباره اینکه چگونه بهبودی را آغاز کردیم و چگونه از طریق تمرین دوازده قدم در برنامه ماندیم،
 پیام بهبودی واقعی است.
 این چیزی است که ما به دنبال آن به جلسات می‌رویم.
 هدف اصلی انجمن ما رساندن پیام به معتاد در حال عذاب است.
 مشارکت ما در جلسات می‌تواند بسیار زیاد به این امر کمک کند
و یا به طرز عجیبی به آن لطمه بزند.
 انتخاب و مسئولیت به عهده تک تک ما است.
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر11 ، حـمـیـد ، ناظر9 ، هامی ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
سلام

ما با این حس که چیزی کم داریم دست به گریبان هستیم.اختصاص زمان لازم برای انجام تعهدات مان در مدرسه و Na خود درسی است برای ایجاد تعادل.ما ممکن است تصور کنیم که تمام همکلاسی هایمان در حال مصرف هستند، یافکر کنیم قشری هستند که ما در میانشان جایی نداریم. ما ممکن است احساس عدم امنیت کنیم ودر همان حال دائم در حال قضاوت باشیم.یکی از اعضای مشارکت  می کرد که: فرآیندی که من طی کردم بسیار عاطفی بود. من از بهبودی مانند یک سپر و زره استفاده می‌کردم، برای همین احساس می‌کردم که تنها هستم و کسی به من توجه نمی کند، اما دلیلش این بود که من هنوز خویشتن پذیری نداشتم و اجازه نمی دادم تا کسی به من نزدیک شود.
----'''---------______
کتاب پاک زیستن
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، هامی ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
هرچه بیشتر به سخنان بقیه معتادان در حال بهبودی گوش فرا می دهیم ، امید ما برای بهبودی بیشتر می شود . آنها را به خوبی درک می کنیم و زمانی که متوجه می شویم چه تغییرات عظیمی در زندگی آنها به وقوع پیوسته است ،  باز هم امیدمان بیشتر می شود .  "چگونگے عملکرد" سلام صبحتان بخیر
پاسخ
 سپاس شده توسط حـمـیـد ، ناظر9 ، هامی ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش
تصمیم گرفتن در قدم سوم لزوماً به این معنا نیست كه باید به یكباره همه چیز را در زندگیمان كاملاً تغییر دهیم.

تغییرات بنیادی در زندگی ما به آهستگی از طریق كاركردن بر روی بهبودیمان اتفاق می افتد، كه این تغییرات همگی نیاز به حضور و فعالیت ما دارند.

ما نباید ترس داشته باشیم كه این قدم برای ما كاری خواهد كرد كه ممكن است ما هنوز برای آن آماده نباشیم یا آنرا نپسندیم.

راهنمای کارکرد قدم
قدم سوم
پاسخ
 سپاس شده توسط ناظر9 ، حـمـیـد ، هامی ، عبدالرحیم_بوشهر ، آریا داریوش

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان