آمار انجمن
برترين سپاس شده ها
Darush sistan 5426
Mehran270 2949
sepher1877 2186
Essi.toobchi 2066
shapor z 824
admin.a 763
حوریا ___Bu 681
آرین ی 629
عبدالرحیم_بوشهر 411
mosafer8707 402
اریا،ب 382
آرین،ی 377
ssaeedg 340
alireza1444 334
بَرمک 320
حـمـیـد 288
hosseinheydari84 287
جديدترين کاربران
hadiahvazi دیروز
pooya.gms دیروز
dami ۲-۱۰
قلندر ۲-۸
Ehsan ilchi ۲-۸
عرفان جان ۲-۸
Ali Fatemi ۲-۷
Vahid@beigi ۲-۶
Soli1987 ۲-۵
عادل.گ ۲-۵
fateme. gh ۲-۵
امید۹۳۹۷ ۲-۴
MAA ۲-۴
Pari. ۲-۳
Pooorya ۲-۳
Nemat alidadi ۲-۲
جعفر @۱۳۶۲ ۲-۲
بيشترين پاسخ ها
  نشریه خوانی 990
  مشارکت آزاد 480
  امروز چگونه تعهد خ... 316
  سوال 1: مفهوم بیما... 129
  پرسش و پاسخ 102
  سوال 2 : آیا اخیرا... 75
  سوال 3 : وقتی نسبت... 54
  در شرایط بحرانی و ... 52
  سوال 4- وقتی فکری ... 51
  سوال 5 : قسمت خودم... 49
  سوال 1 : امروز من ... 47
  سوال 7 :اخیرا بیما... 45
  سوال 16 : چه بحران... 43
  سوال 14: آيا من فك... 42
  اصول روحانی در نشر... 41
  سوال 8 : آیا اخیرا... 40
  سوال 12: به چه صور... 36
برترين ارسال کنندگان
admin 2758
sepher1877 2383
Darush sistan 2058
Essi.toobchi 1902
shapor z 1036
Mehran270 986
admin.a 948
Adel_ker 523
حـمـیـد 389
ssaeedg 258
بَرمک 256
ali-p 246
امیر عباس.ک 231
مهدی.م 217
حوریا ___Bu 215
میثم.م 214
رامین 209
بيشترين بازديدها
  نشریه خوانی 284122
  امروز چگونه تعهد خ... 185907
  مشارکت آزاد 177480
  سوال 1: مفهوم بیما... 101336
  پرسش و پاسخ 64767
  سوال 2 : آیا اخیرا... 61427
  سوال 4- وقتی فکری ... 54163
  سوال 3 : وقتی نسبت... 51682
  در شرایط بحرانی و ... 50184
  سوال 14: آيا من فك... 50023
  سوال 5 : قسمت خودم... 49618
  سوال 10 : آیا از ر... 46968
  سوال 16 : چه بحران... 46560
  سوال 7 :اخیرا بیما... 46340
  سوال 68 : درک من ا... 45238
  سوال 9:آیا دلایل م... 42247
  سوال 49 : درک من ا... 42091
برترين اعتبارگيرنده ها
Darush sistan 493
sepher1877 422
عبدالرحیم_بوشهر 365
Mehran270 252
Essi.toobchi 127
حوریا ___Bu 86
ناظر9 70
shapor z 70
اریا،ب 52
ناظر11 45
admin.a 45
امیر عباس.ک 37
kakam04 29
آریا داریوش 29
ssaeedg 25
بَرمک 23
حـمـیـد 21
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  سوال 5: آیا مواقعی در بهبودی من بود... دیروز, ۱۱:۱۴ admin.a Darush sistan درست و غلط
  سوال 1 : چرا انجام قدم دهم یک ضرورت... دیروز, ۱۱:۰۹ admin.a Darush sistan احساسات در مقابل ا...
  اعانه ۲-۱۱, ۲۰:۴۵ حبیب ۶۶۶ کلمه به کلمه
  ترازنامه ای از خودمان ۲-۱۰, ۱۲:۱۵ حبیب ۶۶۶ ترازنامه اي از خود...
  مشارکت آزاد ۲-۱۰, ۰۳:۳۹ admin محمدرضا مشهد تبادل تجربه
  نشریه خوانی ۲-۱۰, ۰۳:۲۹ admin محمدرضا مشهد تبادل تجربه
  فهرست جبران خسارت ۲-۹, ۲۰:۵۰ حبیب ۶۶۶ حرکت به جلو
  سوال 13:چه چیز باعث حضور مستمر من د... ۲-۹, ۱۸:۵۵ حبیب ۶۶۶ ما كوشيديم اين پيا...
  سوال 23 : مفهوم مراقبت برای من چه ... ۲-۹, ۱۳:۰۰ admin.a محمدرضا مشهد سپردن (واگذاري)
  مفاهیم 12 گانه معتادان گمنام ۲-۹, ۰۹:۳۳ ناظر14 ناظر14 مفاهیم
  کار این کمیته چیست؟ چالش ها و ظرفیت... ۲-۹, ۰۷:۰۵ admin.a محمدرضا مشهد خدمات کمیته چیپ و ...
  سوال 1 : امروز من به چه چیزهای امید... ۲-۹, ۰۵:۱۲ admin.a میثم نفیسی اميد
  سوال 16: ارزش درمانی کمک یک معتاد ب... ۲-۹, ۰۴:۴۱ حبیب ۶۶۶ به معتادان
  وفاداری ۲-۸, ۱۲:۵۸ admin rahman28 اصول روحانی
  سوال 10:فرق بین جاذبه وتبلیغ چیست ؟ ۲-۸, ۰۵:۲۸ حبیب ۶۶۶ ما كوشيديم اين پيا...
  چرا می مانیم ۲-۸, ۰۵:۱۸ admin.a حبیب ۶۶۶ فصل اول پاک زیستن
  دورنمای امید ۲-۷, ۰۸:۰۲ admin.a Vahid@beigi فصل اول پاک زیستن
  برداشت شخصی از فصل اول ۲-۵, ۲۲:۲۴ .مهدی۲۱ فصل اول پاک زیستن
  سوال 12: به چه صورت اعتیاد خود را ب... ۲-۵, ۰۸:۲۸ admin.a ابراهیم ت انكار
  سوال 1: مفهوم بیماری اعتیاد چیست ۲-۴, ۰۸:۲۳ admin.a حبیب ۶۶۶ بیماری اعتیاد
  سوال 26 : چگونه به نیروی برتر اجا... ۲-۳, ۱۱:۲۸ admin.a hosseinheydari84 سپردن (واگذاري)
  سوال 25 : زندگی من چه شکلی ممکن ا... ۲-۳, ۱۰:۴۹ admin.a hosseinheydari84 سپردن (واگذاري)
  سوال 24 : سپردن اراده و زندگی به خ... ۲-۳, ۱۰:۳۵ admin.a hosseinheydari84 سپردن (واگذاري)
  9. این سنت چگونه کمک میکند تا گمنام... ۲-۲, ۱۰:۴۲ admin.a آرین ی سوالات برای اعضا
  سوال 20 : من دقيقاٌ در برابر چه چيز... ۲-۲, ۱۰:۳۱ admin.a آرین ی عجز
  سوال 11: ایا تمایل دارم تا به شخصی ... ۲-۲, ۰۵:۰۲ admin.a محمدرضا مشهد به يك شخص ديگر
  سوال 2: هدف از ادامه ترازنامه شخصی... ۲-۲, ۰۴:۵۰ admin.a محمدرضا مشهد احساسات در مقابل ا...
  جبران خسارت و آشتی ۲-۲, ۰۴:۴۳ admin.a محمدرضا مشهد قسمت پنجم روابط
  سوال 3: راهنمای من چگونه می تواند د... ۲-۱, ۱۷:۴۰ admin.a Darush sistan احساسات در مقابل ا...
  فقط برای امروز زندگی به روال برنا... ۲-۱, ۱۶:۱۲ admin محمدرضا مشهد فصل نهم فقط برای ...
  ما بهبود پیدا میکنیم ۱-۲۹, ۰۵:۲۳ admin ناظر۱۸ فصل هشتم ما بهبو...
  نحوه اعلام پاکی ۱-۲۷, ۱۲:۰۱ admin.a hazem0010 موضوع جلسات روزها...
  سوال 7 : تعادل زندگی من چگونه بر هم... ۱-۲۷, ۰۸:۵۰ admin.a rezaiseven نداشتن سلامت عقل
  سوال 59 : آیا تمایل به شرکت منظم در... ۱-۲۷, ۰۸:۱۶ admin.a ابراهیم ت اصول روحانی
  پرسش و پاسخ ۱-۲۷, ۰۸:۰۲ admin ناظر20 تبادل تجربه

مهمان گرامی، خوش‌آمدید!
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت نام کنید.

نام کاربری

گذرواژه‌

جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

آمار انجمن
» اعضا: 10,932
» آخرین عضو: hadiahvazi
» موضوعات انجمن: 1,531
» ارسال‌های انجمن: 14,209

آمار کامل

آخرین موضوع‌ها
سوال 5: آیا مواقعی در بهب...
انجمن: درست و غلط
آخرین ارسال توسط: Darush sistan
امروز، ۱۱:۱۴ صبح
» پاسخ: 14
» بازدید: 10,858
سوال 1 : چرا انجام قدم ده...
انجمن: احساسات در مقابل اعمال
آخرین ارسال توسط: Darush sistan
امروز، ۱۱:۰۹ صبح
» پاسخ: 13
» بازدید: 12,766
اعانه
انجمن: کلمه به کلمه
آخرین ارسال توسط: حبیب ۶۶۶
دیروز، ۰۸:۴۵ عصر
» پاسخ: 2
» بازدید: 366
ترازنامه ای از خودمان
انجمن: ترازنامه اي از خودمان
۱۴۰۳/۲/۱۰، ۱۲:۱۵ عصر
» پاسخ: 5
» بازدید: 1,125
مشارکت آزاد
انجمن: تبادل تجربه
آخرین ارسال توسط: محمدرضا مشهد
۱۴۰۳/۲/۱۰، ۰۳:۳۹ صبح
» پاسخ: 480
» بازدید: 177,480
نشریه خوانی
انجمن: تبادل تجربه
۱۴۰۳/۲/۱۰، ۰۳:۲۹ صبح
» پاسخ: 990
» بازدید: 284,122
فهرست جبران خسارت
انجمن: حرکت به جلو
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۸:۵۰ عصر
» پاسخ: 6
» بازدید: 1,427
سوال 13:چه چیز باعث حضور ...
انجمن: ما كوشيديم اين پيام را برسانيم
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۶:۵۵ عصر
» پاسخ: 10
» بازدید: 6,455
سوال 23 : مفهوم مراقبت ب...
انجمن: سپردن (واگذاري)
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۱:۰۰ عصر
» پاسخ: 20
» بازدید: 23,293
مفاهیم 12 گانه معتادان گم...
انجمن: مفاهیم
آخرین ارسال توسط: ناظر14
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۹:۳۳ صبح
» پاسخ: 0
» بازدید: 29
کار این کمیته چیست؟ چالش ...
انجمن: خدمات کمیته چیپ و سکه
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۷:۰۵ صبح
» پاسخ: 5
» بازدید: 1,805
سوال 1 : امروز من به چه چ...
انجمن: اميد
آخرین ارسال توسط: میثم نفیسی
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۵:۱۲ صبح
» پاسخ: 47
» بازدید: 41,459
سوال 16: ارزش درمانی کمک ...
انجمن: به معتادان
۱۴۰۳/۲/۹، ۰۴:۴۱ صبح
» پاسخ: 9
» بازدید: 10,387
وفاداری
انجمن: اصول روحانی
آخرین ارسال توسط: rahman28
۱۴۰۳/۲/۸، ۱۲:۵۸ عصر
» پاسخ: 1
» بازدید: 1,704
سوال 10:فرق بین جاذبه وتب...
انجمن: ما كوشيديم اين پيام را برسانيم
۱۴۰۳/۲/۸، ۰۵:۲۸ صبح
» بازدید: 6,771
چرا می مانیم
انجمن: فصل اول پاک زیستن
۱۴۰۳/۲/۸، ۰۵:۱۸ صبح
» پاسخ: 13
» بازدید: 3,983
دورنمای امید
آخرین ارسال توسط: Vahid@beigi
۱۴۰۳/۲/۷، ۰۸:۰۲ صبح
» بازدید: 3,582
برداشت شخصی از فصل اول
آخرین ارسال توسط: .مهدی۲۱
۱۴۰۳/۲/۵، ۱۰:۲۴ عصر
» بازدید: 3,816
سوال 12: به چه صورت اعتیا...
انجمن: انكار
آخرین ارسال توسط: ابراهیم ت
۱۴۰۳/۲/۵، ۰۸:۲۸ صبح
» پاسخ: 36
» بازدید: 37,121
سوال 1: مفهوم بیماری اعتی...
انجمن: بیماری اعتیاد
۱۴۰۳/۲/۴، ۰۸:۲۳ صبح
» پاسخ: 129
» بازدید: 101,336

بحران های روحی و احساسی
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۴۲ عصر - انجمن: فصل چهارم جسم مان - پاسخ (3)

بحران های روحی و احساسی

ما در جلسات و همچنین در نشریات مان راجع به نداشتن سلامت عقلی که بواسطۀ بیماری اعتیاد تجربه می کنیم, زیاد صحبت می کنیم. پرواضح است که طرزتفکرمان عمیقأ تحت تأثیر بیماری مان قرارگرفته و تحریف شده است اما این مقوله ای جدا از نوع دیگری بیماری که حرفه ای ها آن را بیماری روانی می نامند, می باشد. کتابچۀ NA بنام
"دردوران بیماری" می تواند منبع مؤثری برای کسانی که دربهبودی با مشکلات روانی روبرو هستند, باشد.

بیماری روانی واقعی است و می تواند بسیار خطرناک باشد. مهم است دریابیم با وجودیکه بیماری روانی یک مقولۀ خارجی است که به درمان نیاز دارد, کشمکش هایمان با بیماری های روانی و اثرات آن برروی بهبودی مان, مسائلی بسیار داخلی می باشند. ما نیازداریم بین این دو تفاوت قائل شویم تا بتوانیم از منابع بیرون از انجمن درخواست کمک کنیم و تحت تأثیر نگرش های منفی درجلسات نسبت به این موضوع و آن سردرگمی که می تواند درمورد رابطۀ بینبیماری روانی و بهبودی, وجود داشته باشد, قرارنگیریم. ولیکن لازم است بدانیم که بدون داشتن هیچ نوع بیماریروانی نیزمی توانیم احساس افسردگی داشته, مظطرب بوده و کنترل خود را از دست بدهیم.

چاپ این مطلب

معلولیت
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۴۲ عصر - انجمن: فصل چهارم جسم مان - پاسخ (2)

معلولیت

نشریات مان می گویند: "فقط برای امروز, سعی خواهم کرد از زاویۀ بهتری به زندگیم نگاه کنم". با وجودیکه بیشتر ما معتادان درمقابل تغییر مقاومت می کنیم, می دانیم که تغییر نگرش و تغییر استنباط حاصله از آن, به نفع مان خواهد بود. هیچ چیز مانند تجربۀ معلولیت زاویۀ دیدمان را تغییر نمی دهد .به احتمال زیاد, اگر یک زندگی پر و غنی داشته باشیم, در مقطع خاصی معلولیت را تجربه خواهیم نمود - حتی اگر آن مدت کوتاهی طول بکشد یا طوری باشد که زندگی مان را برای همیشه متحول سازد. درهردوصورت ,درس هایی که از این تجربه میاموزیم, حتی اگر توأم با محدوترشدن گزینه هایمان باشند, می توانند منجر به غنی تر شدن زندگی مان گشته و درک مان را وسیعتر کنند.

می دانیم که بهبودی همیشه باید در رأس قرارگیرد, اما زمانی که با معلولیت درگیر می شویم, به چیزی بیش از آن نیاز داریم تا بتوانیم هر روز را سپری کنیم. برخی از ما با معلولیتی دائمی که ازقبل جزئی از زندگی مان بوده, وارد بهبودی می شویم. تجربه نشان می دهد که هرمعتادی می تواند بهبود پیدا کند و چالش هایی مضافی که یک معلولیت برسر راهمان قرار می دهد, مانعی برای جلوگیری از راه جدید زندگی مان نمی باشد. همانطور که یکی از اعضا مشارکت کرد: "می دانم برخلاف بیماری اعتیادم که توسط این برنامه بهبود خواهد یافت, هیچوقت از بیماری نابینایی ام بهبود پیدا نخواهم کرد, اما تعبیرم از این معلولیت می تواند بهتر شود که این خود به بهترشدن روحیه ام منجر خواهد شد. دقیقأ مانند یک عضوی که مشکلی با بینایی اش ندارد, موضوع مهم دراینجا خویشتن پذیری است .
من خیلی ساده, باید چیزهای بیشتری را بپذیرم."
گفته می شود:" محدودیت هایت را توجیه کن و آنها همیشه با تو باقی خواهند ماند". ممکن است آنقدر بصورتی دردناک از محدودیت هایمان آگاه باشیم که نتوانیم خود را بدون آنها تصور کنیم. ما برای توانایی ها ی ازدست داده مان سوگواری نموده و از آنچه که درانتظارمان است واهمه داریم. بسیاری از ما با تقاضای کمک نمودن مشکل داریم .ناتوانی در مورد چیزهای کوچکی مانند یک پیاده ر و ناهموار, دکمه های یک پیراهن و چیزهایی که دیگران احتمالأ مشکلی با آنها نداشته و عادی می دانند, می تواند ما را آشفته و ناامید کند. ممکن است از اینکه انجام کارهای ساده چقدر به زمان و تفکر نیاز دارد, متعجب شویم.

چاپ این مطلب

بیماری
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۴۱ عصر - انجمن: فصل چهارم جسم مان - پاسخ (2)

بیماری

بسیاری از ما از بیماری هایی به غیر از بیماری اعتیاد نیز رنج می بریم. شاید برخی از این بیماری ها نتیجۀ مستقی م کارهایی باشند که در زمان اعتیاد فعال انجام دادیم. شاید برخی دیگر ربطی به بیماری اعتیاد نداشته باشند اما روی بهبودی مان تأثیر بگذارند. بعضی اوقات به نظر می رسد که این بیماری ها تمام زندگی مان را اشغال کرده اند .
جزئی از فراین د زندگی برطبق شرایط زندگی, آموختن استفاده از ابزاری است که در NA بدست می آوریم و بواسطۀ آن می توانیم با چالشهای زندگی مقابله کنیم.

وقتی ما رنج می بریم یا اینکه شاهد رنج کشیدن دیگری هستیم, به دنبال توضیحی برای آن می گردیم و می خواهیم دلیل آن را درک کنیم. این عکس العمل خوبی است اما می تواند برایمان مشکل ایجاد کند: ما خواستار توضیح هستیم اما درنهایت به دنبال مقصر می گردیم یا دیگران را مورد قضاوت قرارمی دهیم. اغلب درزمانی که حداکثر نیاز را به مراقبت و راحتی داریم, خشمگین می شویم – ازدس ت خودمان, ازدست نیروی برتر و هرکسی که مابین این دو قرارداشته باشد. آنچه که حداکثر نیاز را بدان داریم, ازخودمان دور می کنیم .تصوراتمان درمورد اینکه چه چیز عادلانه است و چه چیز عادلانه نیست, ما را در رنجش و حس تأسف بحال خود, نگاه می داد. برخی اوقات که تلاشمی کنیم از دوستان مان حمایت نموده و به آنها کمک کنیم تا برای مشکلشان دلیلی پیدا کنند, ممکن است به نظر بیایدکه ما فقط مشغول اضافه کردن به دلایل شان هستیم. می توانیم به نگرش مان کمی تغییر جهت داده و به جای دنبالدلیل گشتن, درپی درس گرفتن از آن باشیم. شاید چیزی که ما واقعأ بدان نیازداریم, کنار گذاشتن همۀ سؤالات و عبوراز میان روزمان باشد .

چاپ این مطلب

خوب بودن و سلامتی
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۴۰ عصر - انجمن: فصل چهارم جسم مان - پاسخ (3)

خوب بودن و سلامتی

زندگی یک ماجرا است و ما می توانیم, بیش از آنچه که درخواب هم نمی دیدیم ,آن را تجربه نموده و مسافت بیشتری را طی کنیم .زمانی که تسلی م آن محدودیت های واقعی که درمقابل مان قراردارند می شویم, توانایی آن را پیدا می کنیم که فرای موانع خودساخته مان زندگی کنیم. هرباردری برویمان بسته شود, د ر دیگری بازخواهد شد.
خویشتن پذیری تمایلی به همراه خواهد داشت که بواسطۀ آن راه هایی جدید را خلاقانه اکتشاف خواهیم نمود. بسیاری از ما از اینکه زمان و توانایی های بخصوصی را از دست داده ایم, افسوس می خوریم اما زمانی که واقعأ با یک فکر باز شروع به کندوکاو می کنیم, درمیابیم گزینه هایی دراختیار داریم که هرگز درنظرنگرفته بودیم.

ما همیشه با واژۀ "باید" رواب ط دشواری داشته ایم. مدت های مدیدی از عمرمان را صرف نافرمانی و سرکشی علیهانتظارات و "بایدهای" دیگران نمودیم اما اکنون که پاک شده ایم, برای خود یک فهرست طولانی از چیزهایی که فکرمی کنیم "باید" انجام دهیم, تهیه می کنیم. می توانیم آنقدر مملو از "باید" شویم که بدون توجه به عملکردمان, احساسبدی داشته باشیم. انتظارات مان از خودمان می توانند به قدری زیاد باشند که فلجمان کنند. بخشی از گسترش دادنعادات جدیدی که توانایی انجام مستمر آنها را داشته باشیم, پیدا کردن دلایلی بهتراز"باید"می باشد. رفتارهایی که پاداش خود را به همراه دارند, برخلاف آنهایی که تصور می کنیم باید انجام دهیم, راحت تر می توانند جزئی از زندگی مان شوند .البته برای پیدا کردن آن پاداشها, شاید مجبور شویم پافشاری نموده و ثبات قدم داشته باشیم. از اینکهاکنون می توانیم نسبت به خودمان متعهد باشیم ,چه دررابطه با آسایش خاطری که در طی ورزش تجربه می کنیم و چه باب ت رضایتی که از توسعه یا بهترشد ن یک مهارت بدست میاوریم, خرسند خواهیم گشت.

چاپ این مطلب

مسائل جنسی
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۴۰ عصر - انجمن: فصل چهارم جسم مان - پاسخ (2)

مسائل جنسی

اگر از تعدادی معتاد سؤال کنیم چگونه راجع به روابط جنسی آموختند, پاسخهای عجیبی را خواهیم شنید. اکثر ما به نوعی با تمایلات جنسی خود کشمکش داریم و کشف این مطلب که در این رابطه چه چیزهایی درست و چه چیزهایی غلط می باشند می تواند برایمان چالش انگیز باشد .هریک از ما با روابط و تمایلات جنسی به روش خودمان کنار میاییم. قدمها ابزاری را برایمان فراهم می کنند تا بواسطۀ آنها با گذشتۀ خود کنار بیاییم و رها ازآن یادآوری های منفی که برخی از ما درمورد روابط جنسی تجربه نموده ایم, زندگی کنیم. ما کارخود را با پذیرش این امر که بسیاری چیزها را نمی فهمیم شروع می کنیم. اگر تمایل داشته باشیم ببینیم چه عاملی طرز فکرمان را در مورد رفتارهای جنسی خودمان و دیگران شکل داده است, به ما کمک می شود تا باورهایمان را دراین رابطه درک کنیم.

بسیاری از ما در روابط جنسی بیشتر احساس راحتی می کنیم تا در روابط صمیمی. ما با مسائلی از قبیل تنفرازخود ,تحقیر دیگران و آزار و اذیت دست به گریبانیم. شاید متوجه شویم که برای گریز از یک گفتگوی دشوار ,حاضریم خود را درمعرض یک رابطۀ جنسی ناامن قراردهیم. داشتن یک گفتگوی صادقانه و باز با راهنمایمان, ما را به رتبۀ جدیدی از اعتماد می رساند. همچنانکه صمیمیت را در آن رابطه تجربه می کنیم, توانایی مان در صمیمی بودن با طرف مقابل مان و همچنین دیگران, افزایش پیدا می کند.

چاپ این مطلب

خود را رها نمودن
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۳۹ عصر - انجمن: فصل چهارم جسم مان - پاسخ (2)

خود را رها نمودن

درقدم سوم "تصمیم می گیریم اراده و زندگی مان را به مراقبت خداوند, آنطور که او را درک می کردیم, بسپاریم".
اکثر ما آن تصمیم را برای اولین بار در اوائل بهبودی مان گرفتیم اما خواستۀ ما برای داشتن کنترل, خود را به عناوین مختلفی بیان می کند. این تصمیمی نیست که فقط یکبار بگیریم و هربار که آن را می گیریم, مقاومت مان کاهش یافته, تعهدمان عمیق ترشده و توانایی مان برای رها نمود ن کنترل افزایش میابد. بعضی ها پیشنهاد می کنند که ما در یک فرایند پیشروندۀ تسلیم شدن, قرار گرفته ایم. ما کنترل را پس گرفته و سپس دوباره آن را رها می کنیم .هربار که این کار را انجام می دهیم متوجه می شویم که می توانیم کمی بیشتر بسپاریم و آنچه را که دردفعۀ قبل پس گرفته بودیم اکنون می توانیم برای همیشه بسپاریم . دفعۀ بعد که به مسائل می نگریم متوجه می شویم که هنوز تاحدی از سپردن اراده مان خودداری می کنیم. به خود می گوییم: "می توانم این بخش از زندگی ام را بسپارم, اما مراقبت از آن بخش از زندگی, وظیفۀ خودم است". پیداکردن حدومرز بین کنترل براساس ارادۀ شخصی و مسئولیت فردی , می تواند برایمان چالش انگیز باشد. یکی از اعضا مشارکت کرد که برای او, "تسلیم واقعی پذیرش این واقعیت است که برای مابقی عمرش مشغول تسلیم شدن خواهد بود". این مسئله برای هریک از ما متفاوت است. درواقع, پاسخ های مان در طی پیمودن مسیر بهبودی تغییر خواهند نمود .

به نظر میاید نتوانیم احساس راحتی نمودن درجسم مان را حتی در رویاهایمان تصور کنیم. ما یا احساس می کنیم بیش از حد چاق یا لاغریم, قدمان بیش از حد بلند یا کوتاه است و یا بیش از حد جوان و یا پیریم. برخی از ما احساس می کنیم که در زمان و یا مکان بدی متولد شدیم و یا باید جنسیت و یا فرهنگ متفاوتی می داشتیم. شاید به سختی بتوانیم آن کسی را که در آینه و یا عکس های خود می بینیم بشناسیم و به خود می گوییم: " آیا من واقعأ این شکلی ام؟ "زمانی که احساس بدی در درون مان وجود داشته باشد, اغلب برای یافتن دلی ل آن به بیرو ن خود توجه می کنیم. حس بیگانگی مان خود را به اشکالی مختلف نمایان می کند. به عبارتی ساده, ما در پوست خود احساس راحتی نمی کنیم.

چاپ این مطلب

درپی هیجان و ماجراجویی بودن
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۳۸ عصر - انجمن: فصل چهارم جسم مان - پاسخ (2)

درپی هیجان و ماجراجویی بودن

مدت ها پس از اینکه وسوسۀ مصرف از ما گرفته شد, بسیاری از ما هنوز درجستجوی نوعی لذت آنی بوده و تلاش می کنیم آن را به طرق مختلفی بدست بیاوریم. آن حس هیجان طلبی ما را به سمت یک زندگ ی پر, هیجان آمیز و مملو از ماجرا هدایت می کند. از ریسک برداشتن هراس نداریم و در پی فرصتی هستیم تا آنچه را که همیشه در آرزویش بوده ایم انجام دهیم .اگرچه بعضی اوقات به نظر می رسد به آدرنالین خود اعتیاد پیدا کرده ایم و چه با قمار یا نزدیکی جنسی یا بوجود آوردن ماجرا در زندگی مان ,آنقدر سریع هیجان زده می شویم که به سختی می توانیم به حالت طبیعی خود بازگردیم. هنگامی که تلاش می کنیم احساس خاصی را از میان برداریم و یا خلأ خود را پر کنیم, ممکن است خود را با رفتارهای مخاطره آمیز سرگرم کنیم. هریک از ما مسئولیم نقطۀ تعادلی را مابین "درجستجوی یک لذت آنی و مخرب بودن" و "یک زندگی واقعأ غنی داشتن" برای خود پیدا کنیم.

تعداد تعجب آوری از ما به ورزش های مخاطره آمیز یا غیرعادی علاقه پیدا می کنیم. یکی از اعضا که تعطیلات آخرهفتۀ خود را صرف صعود کوههای یخی می کند گفت: "درآن لحظاتی که کاملأ در لبۀ پرتگاه قراردارم و نمی دانم چطور جای پای بعدی ام را پیدا کنم, خود را درلحظه حس می کنم. درآن مقطع دیگر راجع به پرداختقبوض یا همسر و یا کارم فکر نکرده و راجع باینکه زنده بودن چقدر لذت دارد و من چطور می توانم بدان ادامه دهم ,فکر می کنم ." برخی از ما به ورزش های رقابتی روی میاوریم و یا بدن سازی می کنیم و از انجام چنین کارهایی واقعأ هیجان زده می شویم. آن شور و اشتیاق و تعهدی را که در اعتیاد فعال نسبت به چنین فعالیت هایی ازدست داده بودیم مجددأ درخود پیدا می کنیم. آزادیم تا چیزهای تازه ای را آزمایش نموده و ریسک های جدید برداریم .

چاپ این مطلب

اعمال ابتکارآمیز روح
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۳۵ عصر - انجمن: فصل سوم یک مسیر روحانی - پاسخ (3)

اعمال ابتکارآمیز روح
همچنان که اعتماد به نفس مان نسبت به روحانیت خود افزایش میابد, تمایل بیشتری پیدا می کنیم تا هم در رابطه با اقدامات روحانی و هم در مورد روش زندگی مان, فی البداهه عمل کنیم. تمایل پیدا می کنیم کار درست را انجام داده و ترس های خود را رها کنیم. در ابتدا فقط روزانه در صحنه حضور داشته وآمادۀ خدمت خواهیم بود اما سپس تمایل پیدا می کنیم به بهترین نح و ممکن درخدمت منافع والاتر جامعه باشیم. کارمان را با پیروی از پیشنهادات شروع نموده و درجهت انجام کاردرست با انگیزۀ درست, آن را ادامه می دهیم. می توانیم درهمینجا توقف کنیم اما اگر تمایل داشته باشیم به چیزهای بیشتری برسیم, فرصت آن را داریم که حتی از بزرگترین انتظارات خود نیز فراتر رویم. تجارب ما بسیاری از تردیدهایمان را درمورد روحانیت برطرف می نمایند .می توانیم به سادگی آن رابطه ای را که می خواهیم, با نیروی برتر خود برقرار کنیم و دیگر نگران آنچه که درک نکرده و نمی دانیم نباشیم. هر زمان که تجربه ای ما را از نو بیدار می کند، بیشتر نسبت به نیرویی که ما را برای بیدار شدن درمقابل زندگی مان هدایت و تشویق می کند، آگاهی پیدا می کنیم.

بیداری های روحانی مان, چه بزرگ و چه کوچک, خودشان را در قالب تمایل مان به تمرین اصول و حمل پیام، نشان می دهند. خدمت چیزهای زیادی را در باره روحانیت به ما می آموزد. با خدمت کردن هم یاد می گیریم چگونه خدمت کنیم و هم بواسطۀ آن عشق و سپاسگزاری مان را به نمایش می گذاریم. هنگامی که تلاش هایمان را همسو می کنیم ،نتیجۀ حاصله به مراتب بیشتر از جمع تک تک تلاش هایمان خواهد بود. به همین ترتیب, تصمیمات گروهی خردمندانه تر از تصمیمات فردی مان بوده و نیروی جمع, به مراتب بیشتر از نیروهای فردی مان می باشد. سنت دوم به ما یادآوری می کند که در خدمت ,یک خداوند مهربان تلاش های ما را راهنمائی می کند وهنگامی که پس روی های موقتی وعدم توافقات کوتاه مدت به گونه ای با رساندن پیام تداخل پیدا نمی کنند, خود را نشان می دهد.
با مشاهده این که یک نیروی برتر در NA کار می کند به این باور می رسیم که آن می تواند در زندگی مان نیز موثر باشد. یکی از اعضا چنین مشارکت کرد:" هرزمان گروه خانگی من تصمیمی را به دلیل آنکه برخی از ما مطمئن نیستیم چه کار کنیم ،به تعویق می اندازد, معمولأ بعدها تصمیم بهتری می گیریم. یادگرفته ام این را در زندگی شخصی خودم نیز انجام دهم: هنگامی که برای دعا تامل می کنم، تصمیمات بهتری می گیرم."

چاپ این مطلب

روحانیت درعمل
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۳۴ عصر - انجمن: فصل سوم یک مسیر روحانی - پاسخ (4)

روحانیت درعمل

درک و دربرگرفتن قدمها و سنت ها برای همه مان اهمیت دارد اما باید آنچه را که یادمی گیریم به کار گیریم چرا که درغیرآنصورت دانش مان ارزشی نخواهد داشت. زمانی که درگیر خدمت فداکارانه می شویم متوجه می شویم کلیۀ اصولی که دوست داشته و یادگرفته ایم برایمان کاربرد دارند. ازسر راه خودمان کنار رفتن کار ساده ای نیست اما این دقیقأ همان کاری است که ما را اززندان های خود ساخته مان رها می سازد. بعضی وقت ها کاملأ مشهود است که اگر تغییر نکنیم با مشکل مواجه خواهیم شد. در برخی دیگر از اوقات آزادیم همانجایی که هستیم بوده و حرکتی نکنیم اما در این شرایط درحق خود کوتاهی کرده ایم. زمانی که نیاز داریم تغییرکنیم, می توانیم اقدام به عمل های مختلفی را از خود بروز دهیم اما ساده ترین این اقدامات, اغلب مهمترین آنها می باشند . زمانی که به دیگران ایثار می کنیم به اندازه ای از سرراه خود به کنار می رویم که بتوانیم یک نگرش متفاوت را نسبت به زندگی مان به دست آوریم. این عجیب به نظر می رسد اما آن کارهایی که با حداکثر ازخود گذشتگی انجام می دهیم, حداکثر پاداش را برایمان به ارمغان می آورند. خدمت فداکارانه, خدمت به نیروی برترمان به همنوعان مان و به خودمان محسوب می گردد .
زمانی که ما جزئی از این فرایندیم, متوجه می شویم که یک نیروی برتر با استفاده از ما در زندگی دیگران تغییر ایجاد می نماید. وقتی که این رویداد را درعمل می بینیم, انکار این واقعیت برایمان مشکل تر می گردد .

چاپ این مطلب

داشتن عملکرد
ارسال کننده: admin.a - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳، ۰۷:۳۳ عصر - انجمن: فصل سوم یک مسیر روحانی - پاسخ (2)

داشتن عملکرد

اگر قرار باشد رابطۀ مان با یک نیروی برتر مفید واقع شود, آن باید رابطه ای صادقانه باشد. برای اینکه یادبگیریم ترسها, نومیدی و عصبانیت مان را به مشارکت بگذاریم, به شهامت نیاز داریم .ما طی دعا کردن از روش های متفاوتی استفاده می کنیم. بسیاری از ما گفتگوی خود با یک نیروی برتررا با دعایی رسمی شروع می کنیم. چنین دعاهایی می توانند بسیار قدرتمند و مؤثر باشند. یکی از اعضا اینطور گفت: " من در طول بهبودی خود از یک دعای بخصوص استفاده کردم که در اوائل بسیار خوب کارمی کرد. اما اکنون که بیست سال از آن زمان می گذرد, این واژه ها مفهوم و محتوای غیر قابل تصوری پیدا کرده اند." مضاف براین, یاد می گیریم به طرقی خودمانی و غیر رسمی با نیروی برتر خود صحبت کنیم و احساسات, امیدها, ترس ها و ایده های خود را با او درمیان بگذاریم. مهم است به یاد داشته باشیم که نباید اجازه داد محتوای قدمهایی که کارمی کنیم تحت تأثیر گفته های دیگران درمورد همان قدمها قراربگیرد. به عبارت دیگر باید واژه های آورده شده در قدمها را از گفته های دیگران جدا نمود. به همین ترتیب رابطۀ درحال توسعۀ ما با یک نیروی برتر, حتمأ نباید ازنمونه ای که توسط دیگران از پیش تعیین شده, تبعیت کند و می تواند با آنچه که قبلأ تصورش را می کردیم تفاوت داشته باشد .بنابراین رابطۀ ما با یک نیروی برتر به نوعی مانند روابطمان با دیگر انسانها است. صمیمیت را نمی توان از قبل تعریف کرده و یا پیش بینی نمود.

بسیاری از ما دستاویز خاصی را برای ایمان نیاوردن به یک نیروی برتر مشترک داریم که می گوید یک خداوند قدرتمند اجازه نخواهد داد اتفاقات ناخوشایند فعلی رخ دهند و آنچه که ما طی تحمل جهنم اعتیاد به چشم خود دیدیم به هیچ عنوان نمی توانست توسط یک نیروی مهربان خلق شده باشد .برای بیرون آمدن از این چالش می توان هزار راه پیدا کرد و انتخاب و قید یک روش خاص که مناسب حال همۀ اعضایمان باشد در اینجا مقدور نیست. آنچه که در می یابیم این است که نیروی برتر مان ما را از سختی های زندگی مصون نگاه نمی دارد اما درعوض کمک می کند تا درحین پاکی از این مشکلات عبور کنیم .درس مورد نظر را زمانی که مشکل داریم خواهیم آموخت. ممکن است متوجه شویم بعضی از شرایط دردناکی که می خواستیم خداوند را مقصر آنها بدانیم نتیجۀ اعمال و تصمیم های خودمان بوده است. شاید از همه مهمتر این باشد که دردی را که ما متحمل شدیم می تواند تبدیل به ابزاری گردد که بتوان از آن برای کمک به دیگران استفاده نمود. همینطور که بهبود پیدا کرده و به دیگران کمک می کنیم, درمیابیم که تجارب گذشته مان می توانند منبعی باشند برای اینکه ما پذیرش, همدردی و واژه های مورد نیاز را برای کمک به شخص دیگری پیدا کنیم تا او بتواند راهی را برای خروج از نومیدی و بیرون آمدن ازچاه پیدا کند. ما درمقابل اعتیادمان عاجزیم اما زمانی که تسلیم می شویم تبدیل به حربه ای قدرتمند برای ایجاد تغییر می گردیم .

چاپ این مطلب